09/12/2019
Beerokoillers 11 15 11 15 - 52 -
Tinderwolves 16 6 14 22 - 58 -

Στις λεπτομέρειες οι Tinderwolves.

Το απόγευμα της Κυριακής, 8 Δεκεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Tinderwolves επικράτησαν στο τέλος με 58 – 52 επί των ανανεωμένων Beerokoillers σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του.

Οι Tinderwolves ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα με Μουρελάτο(5), Σουρβατζή και Μαράτο να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ενώ Λιακόπουλος και Παναγιωτάκης κρατούσαν κοντά τους Beerokoillers (7– 10). Στην συνέχεια Σουρβατζής, Μαράτος και Μουρελάτος έδιναν λύσεις στους φιλοξενούμενους, ενώ οι γηπεδούχοι με Παπανδρέου και Παναγιωτάκη μείωναν σε 11 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Beerokoillers ήταν καλύτεροι.Δέχτηκαν μόνο 6 πόντους από Σουρβατζή, Μαράτο και Λύρο, ενώ στην επίθεση με 6 πόντους του Παπανδρέου και βοήθειες από Ψεματίκα, Μανδηλαρά, Παναγιωτάκη(4) και Λιακόπουλο πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 26 – 22.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Μαράτου και τρίποντο του Βελιτζέλου για τους Tinderwolves , όμως Παπανδρέου και Παγίδας έγραψαν το 31 – 27. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τέσσερις βολές του Σουρβατζή και 5 πόντους του Μουρελάτου, αλλά οι γηπεδούχοι με Παπανδρέου, Λιακόπουλο και Παναγιωτάκη να πετυχαίνουν από ένα καλάθι πέρασαν μπροστά με 37 – 36.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Παπανδρέου, αλλά Μουρελάτος, Σουρβατζής και Μαράτος έβαλα μπροστά τους Tinderwolves με 40 – 43. Ο Παναγιωτάκης μείωσε με δίποντο, και οι φιλοξενούμενοι που έχασαν τον αρχηγό τους με πέντε φάουλ ,με Σωληναραίο, Λύρο και Μουρελάτο πήραν διαφορά 8 πόντων (42 – 50). Στην συνέχεια Παπανδρέου με τρίποντο και Λιακόπουλος με δύο συνεχόμενα καλάθια έδωσαν ανάσα στους Beerokoillers αλλά τρίποντο του Βελιτζέλου και δίποντο του Λύρου έγραψαν το 49 – 55. Ο Παπανδρέου με νέο τρίποντο 50 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους, όμως οι Tinderwolves με βολές από Σωληναραίο και Μαράτο κλείδωσαν το ματς διαμορφώνοντας το τελικό 52 – 58.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Μουρελάτος με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόλλωνας Λιακόπουλος με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Συνολικά οι Beerokoillers είχαν 17/40 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 6/10 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.
Οι Tinderwolves είχαν 13/35 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 11/20 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Beerokoillers (Παναγιωτάκης):Νικολόπουλος, Κοσμαδάκης, Παπαδημητρίου, Παπανδρέου 21 (6ρ.), Παγίδας 2, Παναγιωτάκης 12 (6ρ.), Ψεματίκας 1(6ρ.), Λακόπουλος 11 (13ρ.), Μανδηλαράς 5, Καλαμάρας.

Tinderwolves (Σουρβατζής): Σωληναραίος 3 (5κλ.), Λύρος 7, Σουρβατζής 14(9ρ.), Μαράτος 11 (3ας.), Κούτσικος, Βελιτζέλος 6, Μουρελάτος 17 (11ρ.).

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση του σκορ άφηνε το ενδιαφέρον αμείωτο μέχρι τη λήξη του αγώνα.