06/04/2022
Athens Bucks 8 19 15 2 - 44 -
Wolves 6 17 19 16 - 58 -

Στις λεπτομέρειες οι Wolves!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Wolves στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς επικράτησαν των Athens Bucks με στον Κολωνό, πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 44-58, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται με αρκετές ελλείψεις.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Athens Bucks στο ματς, καθώς με τρίποντο του Γιουρνά και δίποντα των Χάλαρη – Αμανατίδη, προηγήθηκαν με 7-0 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρίποντα των Παναγιωτόπουλου – Μεϊκόπουλου, μείωσαν στο καλάθι, 8-6!

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους και με 8 πόντους του Γιουρνά, 4 του Αμανατίδη και τρίποντο του Αναγνωστόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 27-23. Τους Wolves κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Παναγιωτόπουλου και οι 3 του Καρατζά.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Λύκοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με δύο τρίποντα του Μεϊκόπουλου, 6 πόντους του Φιλοκώστα και τριποντάκι του Αλέξη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 42-42. Το δίδυμο Χάλαρη – Γιουρνά συνέχιζε να δίνει τις λύσεις στην επίθεση των Athens Bucks και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον πρώτο να σκοράρει 5 πόντους και τον δεύτερο να ευστοχεί από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 42-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Wolves έσφιξαν την άμυνά τους και με μεγάλα σουτ των Παναγιωτόπουλου, Καρατζά και Φιλοκώστα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 44-58, τρέχοντας στο φινάλε 14-0 σερί. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά στην επίθεση οι γηπεδούχοι, με τον Χάλαρη να βάζει το μοναδικό τους καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 12/38 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 14/33 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Athens Bucks ο Χάλαρης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές και 4/8 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη. Betsson mvp των Wolves ο Φιλοκώστας με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 6/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Athens Bucks (Αμανατίδης): Χριστόπουλος 2, Καμπόλης 1, Χάλαρης 12, Δανίας 4, Γιουρνάς 14 (3), Αμανατίδης 6, Αναγνωστόπουλος 5 (1)

Wolves (Τύρος): Καρατζάς 8 (1), Αλέξης 5 (1), Μεϊκόπουλος 11 (3), Φιλοκώστας 13, Γκίζης 4, Παναγιωτόπουλος 13 (2), Τύρος 4

Τι μας άρεσε: Το ωραίο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες παρά τις απουσίες τους!