07/10/2023
Beeranhas 11 10 14 10 - 45 -
Ραμολιμέντα 15 16 6 12 - 49 -

Στις λεπτομέρειες ψυχραιμότερα τα Ραμολιμέντα!

Σάββατο απόγευμα στο Περιστέρι, τα Ραμολιμέντα έκαναν, χύνοντας πολύ ιδρώτα, το τέσσερα στα τέσσερα, επικρατώντας με 45-49 των πολύ ανταγωνιστικών Beeranhas, σε μία πλούσια σε θέαμα αναμέτρηση!

Τρίποντη καταιγίδα είχε το μενού στην αρχή του παιχνιδιού για τα Ραμολιμέντα, με τον Τσαφαντάκη να ευστοχεί σε τρία τρίποντα και να στέλνει το σκορ στο 4-12 στα πρώτα έξι λεπτά! Τα Beeranhas βρήκαν σκορ με τον Σταμάτη (3π.) από τα 6,75 και τον Ευαγγέλου (2π.) από μέση απόσταση, αλλά με πέντε πόντους του Ράλλη από τα Ραμολιμέντα, το σκορ στο φωτεινό πίνακα του Περιστερίου έγραφε 9-15 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παρλαβάντζας με εννέα δικούς του πόντους οδήγησε την επίθεση των Ραμολιμέντων και τους έδωσε προβάδισμα 12 πόντων, 16-28, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Τα Beeranhas, κυκλοφορώντας όμορφα την μπάλα, βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με τον Κουγιεντακη (4π.), τον Κύρκο και τον Σωτηριάδη (2π. έκαστος). Στο τέλος του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 20-31.

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα, η αρμάδα του Δέτση φώναξε βροντερά παρών και έτρεξε ένα 11-2 σερί, με ηγέτες των Κουγιεντάκη (5π.) και τον Κύρκο (4π.). Τα Ραμολιμέντα δυσκολεύτηκαν να βρουν απάντηση, αλλά σκοραραν με τον Παρλαβάντζα και τον Ράλλη (2π. έκαστος). Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 35-37!

Αίμα και άμμος ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ευαγγέλου να πετυχαίνει ένα έμμεσο τρίποντο με την έναρξη του δεκαλέπτου και τον Παρλαβάντζα στη συνέχεια να απαντάει με το ίδιο νόμισμα. Ο Κουγιεντακης με τέσσερις πόντους ηγήθηκε της επιθετικής προσπάθειας των Beeranhas στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, άλλα τα Ραμολιμέντα με δύο πολύ μεγάλους πόντους του Τζιώκα και τη βολή του Παρλαβαντζα απέδρασαν από το Περιστέρι, επικρατώντας με 45-49, φτάνοντας έτσι στην τέταρτη διαδοχική τους νίκη.

Betsson MVP για τα Ραμολιμέντα αναδείχθηκε ο ελεύθερος σκοπευτής Δημήτρης Τσαφαντάκης ο οποίος πέτυχε 19 πόντους (5 τρίποντα), κατέβασε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Μιχαηλίδης 5, Σωτηριάδης 2, Δέτσης 5, Κουγιεντάκης 15, Μπαλατσούκας 5, Σταμάτης 4, Αναγνωστόπουλος, Ευάγγελου 11 (13ριμπ.), Κύρκος 6

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Μπονώρης, Ασημάκης, Καραχρήστος 3, Παρλαβάντζας 15 (5ρ.), Ποσταλής 1, Ράλλης 9 (11ρ.), Τζιώκας 2, Τσαφαντάκης 19 (14ριμπ.)

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον στο τέταρτο δεκάλεπτο!