02/04/2023
Σοποτό B.C. 6 19 20 6 - 51 -
Πλατειακοί 12 18 16 10 - 56 -

Στις λεπτομέρειες το 1-0 οι The Shot!

Το βραδάκι της Κυριακής 2 Απριλίου στο Basketaki Arena , σε ένα όμορφο και ανταγωνιστικό παιχνίδι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, οι The Shot κατάφεραν να πάρουν το παιχνίδι στις λεπτομέρειες με 51 – 56, κάνοντας το 1 – 0 στην σειρά, απέναντι στο αποδεκατισμένο Σοποτό.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν εύκολα και τους the Shot να ξεφεύγουν στο τέλος με 6 – 12. Δρελιώζης με 5 πόντους και Κοντομίχης με τρίποντο ξεχώρισαν στην επίθεση για τους φιλοξενούμενους, ενώ στην φτωχή συγκομιδή του Σοποτού, από ένα καλάθι πέτυχαν οι Σοφιανόπουλος, Κουτσουρής και Χουλιάρας.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με πρώτο βιολί τον Κοντομίχη με 9 πόντους, έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(13-25). Μετά το πεντάλεπτο, το Σοποτό ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και με αιχμή του δόρατος τον Κουτσουρή με 6 πόντους και τον Λουρίδα να βάζει 4, πλησίασε 25 – 30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και το ελαφρώς καλύτερο Σοποτό να πλησιάζει στον πόντο. Σοφιανόπουλος με 8 πόντους και Λουρίδας με 5, κουβάλησαν την επίθεση για τους Πράσινους, ενώ ο Βαρυπάτης με 8 πόντους ήταν ασταμάτητος για τους The Shot, με τον Ζευγώλη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4.

Η κούραση ήταν εμφανέστατη στο τέταρτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν μόλις 6 πόντους με Κουτσουρή, Χουλιάρα, Λουρίδα και να χάνουν πάρα πολλές βολές, με αποτέλεσμα οι ελαφρώς καλύτεροι The Shot, με 5 διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από 2 πόντους να κατακτήσουν την νίκη με 51 – 56.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Κοντομίχης με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος ο Σοφιανόπουλος με 12 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το Σοποτό είχε 16/39 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 10/19 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Οι The Shots είχαν 21/57 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 5/7 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Σοποτό(Κουτσουρής): Καραγιάννης 6, Κουτσουρής 18(10ρ.), Λουρίδας 11(7ρ.), Σοφιανόπουλος 12(18ρ.), Χουλιάρας 4.

The Shots(Κανταρτζής): Αναστασάκης, Βαρυπάτης 12(10ρ.), Βλασταρίδης 2(9ρ.), Δρελιώζης 12(9ρ.), Ζευγώλης 4, Κοντομίχης 20(11ρ.), Χριστοφορίδης 6.

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.