22/06/2022
Elapuse BC 14 19 20 9 4 66 -
Elitήριοι by pinguin.gr 17 16 20 9 9 71 -

Στις λεπτομέρειες το γκολ για τους Elitήριους!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της Summer Master League έκαναν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Elitήριοι, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16, λύγισαν στην παράταση την ElaPuse με 66-71!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Elitήριοι, καθώς με 7 πόντους του Πρίφτη και 6 του Λευτέρη Λαμπρόπουλου, προηγήθηκαν με 7-14 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 14-17. Ο Σταυρακόπουλος με 5 πόντους, ο Σαραντόπουλος με 4 και ο Μπίτσος με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η ElaPuse, αν και βρέθηκε να χάνει με 16-23, κατάφερε με 6 πόντους του Μπίτσου, 5 του Βλαντή και τρίποντα των Σταυρακόπουλου και Μιγιόνη, να πάρει κεφάλι στο σκορ με 33-31. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ούσες ισόπαλες με 33-33, με τους Λευτέρη Λαμπρόπουλο (5π), Κωνσταντινάκο (4π) και Ξενόφο (4π) να βρίσκουν στόχο για τους φιλοξενούμενους.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα και έτσι το 33-33 έγινε 53-53. Για τους γηπεδούχους από 6 πόντους σημείωσαν οι Μπίτσος και Σταυρακόπουλος, ενώ για τους Elitήριους ο Κωνσταντινάκος πετούσε φωτιές, πετυχαίνοντας τους 13 από τους 20 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 53-53!

Ούτε και στο τέταρτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους και έτσι το ντέρμπι οδηγήθηκε στην παράταση, 62-62. Για τους γκρι ο Μπίτσος πέτυχε 8 πόντους, ενώ για τους ασπρόμαυρους 5 είχε ο Πατωνίδης και 4 ο Πρίφτης.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Elitήριοι ήταν καλύτεροι και με 5 πόντους του Πατωνίδη και τρίποντο του Παναγιώτη Λαμπρόπουλου, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 66-71. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς έμεινε η ομάδα του Αναγνώστου στην παράταση, με τους Μπίτσο και Μιγιόνη να βάζουν από δύο βολές.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/22 βολές, 12/33 δίποντα και 10/39 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 5 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/19 βολές, 18/45 δίποντα και 8/26 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος της ElaPuse ο Μπίτσος με 25 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 4/8 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 4 τάπες. Betsson mvp των Elitήριων ο Πατωνίδης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/7 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη.

ElaPuse (Αναγνώστου): Σταυρακόπουλος 14 (3), Βλαντής 7 (1), Μπίτσος 25 (4), Μιγιόνης 9 (2), Παπούλιας, Κουτσούκος 1, Αναγνώστου, Σαραντόπουλος 8

Elitήριοι (Κωνσταντίνακος): Λαμπρόπουλος Λ. 14 (1), Ξενόφος 6, Λαμπρόπουλος Π. 8 (2), Πρίφτης 16 (1), Κωνσταντινάκος 14 (1), Πατωνίδης 13 (3)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 45 λεπτά!