01/10/2023
Melisses BC 15 12 10 17 - 54 -
Khazad Dooms 10 12 15 10 - 47 -

Στις Melisses το derby!

Σε ένα παιχνίδι με υψηλή ένταση, αμφίρροπη εξέλιξη και αρκετές εναλλαγές στο σκορ, οι Melisses έτρεξαν επιμέρους 11 – 2 στο τελευταίο πεντάλεπτο και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη απέναντι στους Khazad Dooms, για τον πρώτο όμιλο της Development 2.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Khazad Dooms να βρίσκουν λύσεις από το δίδυμο Σχινά με 6 και Ράντο με 4 πόντους αντίστοιχα και τις Μέλισσες που είχαν κυριαρχία μέσα στην ρακέτα με Μπουγιούκο(5) και Κοντοπάνο(4), να ξεφεύγουν στο τέλος με καλάθια από Πάτση και Περδικάρη(15 – 10).

Το δεύτερο δεκάλεπτο, έμεινε στην απόλυτη ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων(12-12), με τη διαφορά να μένει στους 5 πόντους για τις Μέλισσες. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν περισσότερο στην αρχή με πίεση στην άμυνα και τους Δούκα – Μπουγιούκο να πετυχαίνουν από 5 πόντους έκαστος, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στη συνέχεια τα πατήματα τους και με πολυφωνία στην επίθεση, με τον Χατζηδήμα να ξεχωρίζει με 4 πόντους, μείωσαν και διαμόρφωσαν το 27 – 22 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των Khazad Dooms να σταθούν καλύτερα μέσα στο παρκέ, να κερδίζουν το επιμέρους σκορ και με τον Σακελλαρίδη να ηγείται στην επίθεση με 7 πόντους, να φέρνουν το ματς στα ίσια. Για τις Μέλισσες που κέρδισαν πολλές μπάλες στην άμυνα αλλά ήταν άστοχες στην τελική προσπάθεια, ξεχώρισε ο Γαρυφαλλάκης με ένα τρίποντο, με το σκορ να είναι 37-37.

Οι Μέλισσες ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο με Γαρυφαλλάκη και Πάτση να πυροβολούν έξω από τα 6.75, όμως η άμεση αντίδραση των φιλοξενούμενων με καλάθια από Γιούνη, Γεράκιο, Σακελλαρίδη και Κωνσταντινίδη τους έδωσε το προβάδισμα με 43 – 45. Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι Dooms πήραν το μομέντουμ, οι γηπεδούχοι είχαν διαφορετική άποψη. Ο Κοντοπάνος πήρε την κατάσταση στα χέρια του με 6 πόντους, ο Δούκας πέτυχε μεγάλο τρίποντο και ο Πάτσης ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, με τις Μέλισσες να τρέχουν επιμέρους 11 – 2 και να κατακτούν τελικά την νίκη με 54 – 47.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Μπουγιούκος με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Σχινάς με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Melisses είχαν 14/48 τρίποντα, 6/15 τρίποντα, 8/16 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Οι Dooms είχαν 20/58 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 1/11 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Melisses (Μπουγιούκος): Γανωτάκης 2, Γαρυφαλλάκης 6, Ν.Δούκας 9, Χ.Δούκας 1, Κοντοπάνος 7, Μπουγιούκος 12(10ρ.), Πάτσης 9, Περδικάρης 4, Φράγκος 4.

Khazad Dooms(Σχινάς): Γεράκιος 8,Γιούνης 2, Κωνσταντινίδης 4, Ράντος 12, Σακελλαρίδης 9(12ρ.), Σχινάς 10(13ρ.) Χατζηδήμας 2(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Η διάθεση των δύο ομάδων και το πάθος για την πρώτη νίκη.