01/10/2022
Singular Logic 8 2 4 9 - 23 -
Black Panthers 6 4 10 16 - 36 -

Στο 1-1, οι Black Panthers!

Βράδυ Σαββάτου στο Athens Sports Hall η Space Hellas 2 υποδέχθηκε τους Black Panthers για την δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Σε ένα ματς με αρκετά χαμηλή παραγωγικότητα εκατέρωθεν, οι Πάνθηρες ήταν ανώτεροι στα κρίσιμα σημεία και με ικανοποιητική πολυφωνία πήραν την πρώτη τους νίκη με 23-36. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματική παρουσιάστηκε η Space Hellas 2 στα πρώτα λεπτά. Μπόσκος με 6 και Αράπογλου με 2 πόντους ηγήθηκαν της επίθεσης των γηπεδούχων. Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο Τήλιος (4π.) και Ζαχαριάδης (2π.) κράτησε τους Πάνθηρες σε απόσταση αναπνοής. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-6.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν μόλις μια φορά να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι (με τον Αναστασόπουλο), με αποτέλεσμα να απωλέσουν το προβάδισμα. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν και οι Black Panthers που βασίστηκαν αποκλειστικά στις επιθετικές πρωτοβουλίες του ηγετικού Κώστα Καββαδία (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 10-10.

Στην επανάληψη, οι Black Panthers εμφανίστηκαν σαφώς βελτιωμένοι. Με τους Ζαχαριάδη (5π.) και Τήλιο (3π.) να μπαίνουν στην εξίσωση των διακριθέντων, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να χτίζουν διαφορά ικανοποιητικού επιπέδου τηρουμένων των αναλογιών. Μουρσιώτης (2π.) και Μπόσκος (2π.) σκόραραν τους μόλις 4 πόντους της Space Hellas που δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους απέναντι στην ζώνη των Πανθήρων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 14-20.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Black Panthers, όχι απλώς διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά κατάφεραν να το διευρύνουν και μάλιστα σημαντικά. Ο Ντινόπουλος (8π.) σκόραρε σημαντικά καλάθια στο ζωγραφιστό, συνεπικουρώντας την προσπάθεια του αρχηγού Κ. Καββαδία (8π.), ο οποίος με τρομερό buzzer beater τρίποντο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα. Δεν μπόρεσε να διεκδικήσει το ματς μέχρι τέλους η Space Hellas, αφού ο Αράπογλου (9π.) πάλευε μόνος επιθετικά.

Στο τέλος του αγώνα, η Space Hellas 2 είχε 9/41 δίποντα, 1/22 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Black Panthers είχαν 13/40 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ μέτρησαν 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Ζαχαριάδης με 7 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη και 2 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Αράπογλου με 11 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Space Hellas 2 (Παλιοκώστας) : Αναστασόπουλος 2, Αράπογλου 11 (1), Αυγερινός, Ιγκνιάτοβιτς (4ρ.), Καραφώτης (4ρ.), Μανής, Μουρσιώτης 2, Μπόσκος 8 (5ρ.), Μόκας (5ρ.), Παλιοκώστας (9ρ.).

Black Panthers (Καββαδίας) : Ζαχαριάδης 7 (12ρ.), Καββαδίας Κ. 14 (5ρ, 2 τρ.), Καββαδίας Τ. (7ρ.), Κουλούρης (5ρ.), Μαυράκης (6ρ.), Ντινόπουλος 8, Τήλιος 7 (10ρ.).

Τι μας άρεσε : Η επιθετική πολυφωνία των νικητών.

Τι δεν μας άρεσε : Η αστοχία και των δύο ομάδων στο περιφερειακό σουτ.