15/10/2019
Athens Pistols 23 20 20 20 - 83 -
Basket Case 14 7 17 17 - 55 -

Στο άψε σβήσε οι Athens Pistols!

Σε μία καλή προπόνηση ενόψει της συνέχειας μετέτρεψαν οι Athens Pistols το παιχνίδι με τους Basket Case, καθώς επικράτησαν εύκολα (83-55) και έφτασαν τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς στο Basketaki Cup. Η παρέα του Μπαλωμένου, παρότι παρατάχθηκε με απουσίες, δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα. Κυριάρχησε απόλυτα του αντιπάλου και δεν του άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης, φτάνοντας με σχετική άνεση στη νίκη.

Μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης πρόσταξαν αντίσταση οι Basket Case (9-8), αφού από εκεί και πέρα, οι Athens Pistols επέβαλαν τον ρυθμό τους. Με καλές επιστροφές στην άμυνα δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να βρει σκορ στον αιφνιδιασμό, ενώ στην απέναντι πλευρά του γηπέδου επέδειξαν μεγάλη υπομονή. Κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα, ψάχνοντας την έξτρα πάσα, σούταραν με καλά ποσοστά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +9 (23-14).

Οι Basket Case έψαξαν αντίδραση, όμως ήταν πολύ ευάλωτοι αμυντικά, ενώ και στην επίθεση έπαιρναν σκορ κυρίως από τον Ταγκούλη. Την ίδια στιγμή, οι Athens Pistols με Ρήγα και Σαμουήλ έκαναν άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα, φόρτωναν χωρίς σταματημό το καλάθι των Basket Case και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με… αέρα 22 πόντων (43-21).

Οι βάσεις για τη νίκη των Athens Pistols είχαν μπει για τα καλά, όμως η κυριαρχία τους δεν σταμάτησε στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι και η διαφορά πλησίασε τους 30 πόντους (52-25). Οι Basket Case έδειξαν σημάδια αντίδρασης και με μπροστάρη τον Δεσύπρη αυτή τη φορά μείωσαν σε 56-36, όμως σε καμία περίπτωση δεν ανησύχησαν τον αντίπαλο. Οι Athens Pistols εξακολουθούσαν να ελέγχουν την κατάσταση και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 63-38.

Η τελευταία περίοδος, όπως ήταν αναμενόμενο, απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού το αποτέλεσμα είχε κριθεί εδώ και ώρα. Οι Athens Pistols εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία για να δοκιμάσουν σχήματα ενόψει της συνέχειας, οι Basket Case προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και το τελικό 83-55 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Οι Athens Pistols τελείωσαν το ματς με 33-71 σουτ (46.5%), εκ των οποίων 8-20 τρίποντα (40%), 9-14 βολές (64.3%), μάζεψαν 53 ριμπάουντ (14-39), μοίρασαν 20 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 9 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Basket Case είχαν 26-75 σουτ (34.7%), εκ των οποίων 2-23 τρίποντα (8.7%), 1-4 βολές (25%), 34 ριμπάουντ (9-25), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα και 6 λάθη.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Μπαλωμένος 3 (9 ασίστ), Σαμουήλ 18, Πατρώνης 12, Κυριακού 6 (10ρ.), Ρήγας 22 (11ρ.), Βρυώνης 11, Σάρρας 11 (16ρ.).

Basket Case (Καλοκαιρινός): Χέλμης 6, Καλοκαιρινός 2, Δεσύπρης 17, Σαρακινός 2, Ταγκούλης 20 (9ρ.), Παπαγρηγοριάδης 4, Κολιάκος 4.

Τι μας άρεσε: Οι Athens Pistols παίζουν και ωραίο μπάσκετ, έχουν και αποτελέσματα, δείχνοντας πως είναι πραγματική ομάδα.

Τι δεν μας άρεσε: Το 2/23 τρίποντα των Basket Case και το γεγονός πως δεν ήταν καθόλου ανταγωνιστικοί.