25/10/2021
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 9 2 16 12 - 39 -
Mad Frogs 24 20 8 14 - 66 -

Στο άψε-σβήσε οι Mad Frogs!

Δύο στα δύο για τους Mad Frogs στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς επικράτησαν εύκολα του Αρισταίου με 39-66, με το παιχνίδι να κρίνεται στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι πράσινοι έτρεξαν την εξάδα των αντιπάλων, αφού η μισή αποστολή των μπλε ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Mad Frogs στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Καραντζούνη, δύο τρίποντα του Κωστόπουλου και 4 πόντους του Στέργιου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 9-24. Ο Σοφούλης με 9 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι, αφού με ακόμη 7 πόντους του Καραντζούνη, 4 του Χόντα και 3 του Τσάμπου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 33 πόντων, 11-44. Το μοναδικό καλάθι του Αρισταίου στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Μπερκέτης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε το βανάκι με τους αργοπορημένους για τους νησιώτες και έτσι το συγκρότημα του Κώστα Δεμένεγα μείωσε στους 25, 27-52, μετά από 5 πόντους του Σοφούλη, 4 του Τούντα και τρίποντο του Παούρη. Για την ομάδα του Καραμήτσου στο τρίτο δεκάλεπτο τις λύσεις στην  επίθεση έδωσαν οι Χόντας και Τσάμπος με 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 27-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν και πάλι ισορροπημένο, με τα “Βατράχια” να φτάνουν στη νίκη με 39-66, χάρη σε 4 πόντους του Αδαμόπουλου και βοήθειες των Σαΐνη, Μαρφαντά και Κωστόπουλου. Για τον Αρισταίο στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Βαλεράς (3π), Ρουσουνέλος (3π), Ψημίτης, Τούντας και Κοζαδίνος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/9 βολές, 7/39 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 22 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 13/20 βολές, 22/52 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος του Αρισταίου ο Βαλεράς με 3 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Mad Frogs  ο Καραντζούνης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Αρισταίος (Δεμένεγας Κ.): Μπερκέτης 2, Ρουσουνέλος 5 (1), Τούντας 6, Δεμένεγας Σ., Βρεττός, Ψημίτης 4, Βαλεράς 3 (1), Κοζαδίνος 2, Σοφούλης 14 (3), Παούρης 3 (1)

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 1, Καραμήτσος, Τσάμπος 7, Χόντας 10, Αδαμόπουλος 10, Σαΐνης 4, Μαρφαντάς 4, Καραντζούνης 16 (1), Στέργιου 7 (1), Κωστόπουλος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο των Mad Frogs, όπως επίσης και η εικόνα του Αρισταίου στο δεύτερο μέρος!