22/10/2022
Ραμολιμέντα 4 11 23 14 - 54 -
Pink Paper 10 12 6 8 - 36 -

Στο δεύτερο ημίχρονο… θύμισαν Ραμολιμέντα!

Τα Ραμολιμέντα δεν ξεκίνησαν θετικά το παιχνίδι με τους Pink Paper, όμως στο δεύτερο ημίχρονο, αγωνίστηκαν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους και πήραν τη νίκη με 54-36.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν για κορυφαίους τους Καρπούζη (4π.) και Αζάρ (4π.), ενώ οι αντίπαλοι τους ήταν κρύοι επιθετικά κι είχαν παραγωγή μόλις τεσσάρων πόντων.

Τα Ραμολιμέντα στη συνέχεια ανέβηκαν επιθετικά με τον Εμμανουηλίδη, μείωσαν σε 15-17, όμως οι Pink Paper έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο συν πέντε (17-22), καθώς ο Αζάρ εξακολουθούσε να είναι εύστοχος.

Εκεί που άλλαξαν όλα ήταν στην τρίτη περίοδο, όπου ένα σερί των γηπεδούχων 18-4, ουσιαστικά τελείωσε τους φιλοξενούμενους, που έμοιαζαν να μην ξέρουν τι τους χτύπησε. Ο Τσούτης με τα τρίποντα του, βοήθησε τους Παρλαβάντζα, Εμμανουηλίδη και Ποστάλλη να κυριαρχήσουν και το 40-28 ήταν φυσιολογικό μ’ αυτά που συνέβησαν για δέκα ολόκληρα λεπτά από το 20’ μέχρι το 30’.

Στο τέλος δεν είχαμε καρδιοχτύπια, καθώς τα τρίποντα των Paper έβρισαν σίδερο (1/18 συνολικά) κι εύκολα τα Ραμολιμέντα διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά και την αύξησαν μάλιστα, αφού κάποια στιγμή βρέθηκαν και στο συν είκοσι (50-30). Το τελικό 54-36 τους έδωσε την τρίτη φετινή τους νίκη και μοιάζουν σε μεγάλη φόρμα.

Ισοπαλία είχαμε για την ανάδειξη του Betsson MVP, αφού το βραβείο μοιράστηκε στους Σπύρο Εμμανουηλίδη (18π., 4/4 βολές, 6/14 δίποντα και 10 ριμπάουντ) και στον Άγγελο Ποστάλλη (20π., 4/6 βολές, 5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασίστ 1 κλέψιμο).

Οι νικητές μέτρησαν 6/7 βολές, 12/33 δίποντα, 8/22 τρίποντα και 39 ριμπάουντ (6 επ., 33αμ), ενώ μοίρασαν 9 ασίστ για 2 λάθη και 4 κλεψίματα. Για τους ηττημένους τα νούμερα είναι τα εξής: 3/8 βολές, 15/43 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 32 ριμπάουντ (6 επ., 26 αμ.), 5 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα και 3 κοψίματα

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Τσαφαντάκης 1, Παρλαβάντζας 8, Εμμανουηλίδης 16, Τσούτης 8 (2), Καραδήμας, Χασιώτης, Μάρκου, Μπινιώρης, Δεδεμάδης, Ποστάλλης 20 (4), Γουργώτης

Pink Paper (Βούλγαρης): Κονταρίνης, 2, Ρόκκας 8, Θεοδοσιάδης 2, Ζηζόπουλος, Κωλέττης, Αζάρ 14, Βούλγαρης 2, Καρπούζης 6

Τι μας άρεσε: Η αλλαγή τακτικής και η ψυχραιμία που υπήρχε στον σύλλογο των Ραμολιμέντων