26/09/2023
Gangsters 12 6 21 20 - 59 -
Tebelwolves 9 18 12 15 - 54 -

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν Gangsters!

Βράδυ Τρίτης 26 Σεπτεμβρίου στο Basketaki Arena, για την δεύτερη αγωνιστική του 16ου ομίλου για το Basketaki Cup, οι Gangsters με την γνωστή πίεση στην μπάλα που άσκησαν στο τρίτο δεκάλεπτο, πήραν κεφάλι στο σκορ και παρά την τρομερή πίεση των δυσκολοκατάβλητων Tebelwolves , επικράτησαν με 59 – 54.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των ομάδων, με τους δυο αντιπάλους να δίνουν κυρίως έμφαση στην άμυνα και τους Gangsters να ξεφεύγουν στο τέλος, χάρη στο ξέσπασμα του Νιώτη που πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους. Για τους Λύκους ξεχώρισαν Κορδαλής και Ψημάδης που πέτυχαν από 3 έκαστος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Tebelwolves περιόρισαν τα ατού των αντιπάλων, κατάφεραν να τρέξουν ένα μεγάλο σερί 0 – 13 με μπροστάρηδες τους Μασοκώστα και Κασβή που πέτυχαν από 4 πόντους και πήραν πλήρως τα ηνία της αναμέτρησης, με το ημίχρονο να τελειώνει 18 – 27. Το σύνολο του Βρύλη, δεν είχε καθόλου καθαρό μυαλό, πήγαινε σε βεβιασμένες επιθέσεις και είχε μόνο τον Τσιάτσιο με 4 πόντους να ξεχωρίζει στην φτωχή συγκομιδή των 8 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των Gangsters να παίξουν με τη γνωστή τους συνταγή και να θυμίσουν την ομάδα που είναι. Οι γηπεδούχοι πιεσαν ψηλά σε όλο το γήπεδο, έκλεψαν συνεχόμενες μπάλες και με το δίδυμο Λάιου και Μαρκόπουλου να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια(39-39). Στην αντίπερα όχθη, το σύνολο του Μπούλη που έκανε πολλά συνεχόμενα λάθη, στηρίχθηκε κυρίως στον Κυριαζή που πέτυχε 5 πόντους, αλλά τον έχασε με πέμπτο φάουλ στο τέλος της περιόδου.

Οι Gangsters μπήκαν με φόρα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με καλάθι του Μακρή και τρίποντο του Μαρκόπουλου, ξέφυγαν 46 – 41. Η αντίδραση για τους Λύκους δεν άργησε να έρθει με το καλάθι του Κασβή και το τρίποντο από τον Ψημάδη που έφερε και πάλι το ματς στην απόλυτη ισορροπία(46-46). Στο πεντάλεπτο που απέμενε για την ολοκλήρωση του παιχνιδιού η ομάδα του Βρύλλη, με τον Μαρκόπουλο να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα και τους Χατζηευστρατίου, Ντάτση και Τσιάτσιο να δίνουν πολύτιμες βοήθειες, πήραν κεφάλι στο σκορ, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και επικράτησαν με 59 – 54, απέναντι στους Tebelwolves , που βρήκαν λύσεις μέν με Ψημάδη, Κορδαλή και Καραρηγορίου, δεν έφταναν δε για την διεκδίκηση της νίκης.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Μαρκόπουλος με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Κυριαζής με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ .

Οι Gangsters είχαν 16 / 40 δίποντα , 3 / 21 τρίποντα, 18 / 37 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη. Οι Tebelwolves είχαν 15 / 32 δίποντα , 5 / 22 τρίποντα, 9 / 20 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Gangsters (Βρύλης-Κεχρής): Καραμποΐκης 2, Β.Λάιος 13(7ρ.), Γ.Λάιος, Μακρής 5, Μαρκόπουλος 11, Νιώτης 8, Ντάτσης 6(10ρ.), Τσιάτσιος 12, Χατζηευστρατίου 2.

Tebelwolves (Μπούλης): Καρπούζος, Ηλιόπουλος, Καραγρηγορίου 6(7ρ.), Κασβής 10(9ρ.), Κορδαλής 6, Κυριαζής 9, Μασοκώστας 10, Ψημάδης 13(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη του αγώνα και το μεγάλο πάθος που έβγαλαν οι δύο αντίπαλοι.