20/09/2019
Houston Problems 11 1 9 5 - 26 -
Shadows 13 10 8 11 - 42 -

Στο δεύτερο ημίχρονο καθάρισαν οι Shadows!

Το βράδυ της Πέμπτης στο κλειστό του Πλάτωνα, οι Houston Problems  υποδέχτηκαν τους Shadows ξεκινώντας τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο Κύπελλο. Σε ένα παιχνίδι που άλλαξε εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι που έδειξαν χαρακτήρα και διάρκεια, με τους Κοντοδήμα (16π.), Παπαγιάννη (7π.) και Γιώργο Γάτσιο (7π.) διέφυγαν με το ροζ φύλλο της αναμέτρησης κόντρα στην παρέα των Λένη (8π.) και Ελευθερίου (4π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 26-42 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

To σκορ άνοιξαν στη πρώτη περίοδο οι Shadows με το τρίποντο του Παππά και την βολή του Κοντοδήμα. Η απάντηση ήρθε ένα λεπτό αργότερα από τον Ελευθερίου, ενώ 3:30 πριν την λήξη της περιόδου Λένης και Δεαλακιάρης έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Αμφότερες οι ομάδες έδειχναν να πατάνε καλά στο παρκέ και να εναλλάσσονται στο σκορ, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά, πέντε πόντοι του Παπαγιάννη και δύο του Γιώργου Γάτσιου για τους φιλοξενούμενους έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 11-13.

Άκρως ανταγωνιστική ήταν και η δεύτερη περίοδος με τις δύο ομάδες να μάχονται σώμα με σώμα. Για τους Houston Σωτηρίου (2π.), Λένης (6π.) και Χάλκης με μία βολή κράτησαν τα ηνία στην επίθεση της ομάδας τους, ενώ για τους Shadows Γάτσιος Στέφανος (2π.), Γάτσιος Γιώργος (1π.), Καραμάνος (2π.) και Κοντοδήμας (3π.) έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις. Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 20-21.

Αρκετά σύντομη η τρίτη περίοδος βρήκε τους Houstons να αντιμετωπίζουν την επιθετική τους αστοχία, καθώς σε ένα ολόκληρο δεκάλεπτο έγραψαν μόλις ένα πόντο με την εύστοχη βολή του Σωτηρίου. Στον αντίποδα οι Shadows έχτισαν μία διαφορά δέκα πόντων με τον Κοντοδήμα(6π.) να κλέβει την παράσταση μέσα στην αντίπαλη ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 21-31.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ζυγαριά άρχισε να γέρνει προς τους φιλοξενούμενους που έβγαλαν αρκετή ενέργεια μέσα στο παρκέ. Στο πρώτο ενάμιση λεπτό το σκορ διαμορφώθηκε σε 22-35, και όταν οι Shadows ξεπέρασαν κάποια διαστήματα αστοχίας, στα τελευταία τέσσερα λεπτά Πασχάλης (2π.), Καραμάνος (2π.) και Κοντοδήμας (3π.) ανέλαβαν το σκοράρισμά τους. Οι γηπεδούχοι που υπέκυψαν στην κούρασή τους έγραψαν έξι συνολικούς πόντους με τους Γιώργο Σταυρόπουλο, Νίκο Σταυρόπουλο και Λένη, διαμορφώνοντας το τελικό 26-42.

Στο τέλος του αγώνα οι Houston Problems είχαν 10/40 δίποντα (25%), 1/23 τρίποντα (4,3%) και 3/11 βολές (27,3%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, πραγματοποίησαν 7 κλεψίματα ενώ έκαναν 13 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Shadows είχαν 16/44 δίποντα (36,3%), 2/16 τρίποντα (12,5%) και 4/12 βολές (33,3%). Αντίστοιχα πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ και έκαναν 10 κλεψίματα, 17 λάθη και 5 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Hλίας Κοντοδήμας με 16 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα (70%) και 2/4 βολές(50%)  ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκανε 3 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 19 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους Houston Problems ξεχώρισε ο Άγγελος Λένης με 8 πόντους έχοντας 4/17 δίποντα (23,5 %) και 0/2 τρίποντα(0,0%) ενώ παράλληλα έγραψε 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Houston Problems (Σταυρόπουλος Ν.): Σταυρόπουλος Νίκος 2, Χάλκης 1, Τσουράπας, Θωμόπουλος, Σταυρόπουλος Γιώργος 1, Παπαϊωάννου 2, Ελευθερίου 4, Ταουσάνης 3 (1), Δαλακιάρης 2, Λένης 8, Σωτηρίου 3

Shadows (Κοντοδήμας): Κοντοδήμας 16, Καραμάνος 2, Κυριακίδης 2, Παπαγιάννης 7 (1), Πασχάλης 3, Γαβριελάτος, Γάτσιος Γιώργος 7, Γάτσιος Στέφανος, Παππάς 3(1), Κωσταντόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Δυνατό παιχνίδι με εξαιρετικές φάσεις στις ρακέτες των δύο ομάδων!