02/03/2023
Collectors 14 12 12 18 7 63 -
Anonymous BC 12 9 22 13 9 65 -

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Anonymous!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Athens Sports Hall οι Anonymous χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να κάμψουν την σθεναρή αντίσταση των Collectors και να επικρατήσουν τελικά με 63-65 σε μια αναμέτρηση που έλαβε χώρα στα πλαίσια του δευτέρου ομίλου της Evolution League.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Κυριάκου (6π.), Παπασπύρος (4π.) και Αγγελομάτης (2π.) πέτυχαν τα πρώτα εντός πεδιάς καλάθια των Συλλεκτών, ενώ οι No Name απάντησαν με Μπουτσικάκη (6π.), Κώτσια (3π.) και Ελευθεριάδη (3π.), σκοράροντας σχεδόν αποκλειστικά με τρίποντα στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-12.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και το επιμέρους σκορ να γράφει 12-9. Οι Collectors βασίστηκαν επιθετικά στους Κ. Αναστόπουλο (6π.), Κυριάκου (2π.), Παπασπύρο (2π.) και Αγγελομάτη (2π.), ενώ στην αντίπερα όχθη οι Anonymous διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, παρά την προσπάθεια των Κώτσια (3π.), Αναγνωστόπουλου (2π.), και Μπουτσικάκη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 26-21.

Μετά την ανάπαυλα οι Anonymous παρουσίασαν το καλό τους πρόσωπο, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 12-22 και βρίσκοντας στήριγμα στους Ουζουνίδη (7π.), Αναγνωστόπουλο (4π.), Ελευθεριάδη (3π.) και Ανδρεαδάκη (2π.). Οι Collectors απώλεσαν το υπέρ τους προβάδισμα μετά από ώρα, αντιμετωπίζοντας κάποια κενά διαστήματα στην επίθεσή τους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-43.

Μεγάλη μάχη στην τέταρτη περίοδο με τους Collectors να παίρνουν κεφάλι στο σκορ χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Κ. Αναστόπουλου (8π.) και τις πολύτιμες βοήθειες των Κυριάκου (4π.), Παπασπύρου (4π.) και Αγγελομάτη (2π.). Οι Anonymous, όμως, είχαν έγκαιρη αντίδραση και δια χειρός Μπουτσικάκη (8π.), Ουζουνίδη (4π.), Αναγνωστόπουλου (3π.) και Κώτσια (2π.) ισορρόπησαν την κατάσταση, στέλνοντας το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο. Σκορ 4ης περιόδου, 56-56.

Στην παράταση οι δύο ομάδες συνέχισαν να παλεύουν με όλες τους τις δυνάμεις για το πολυπόθητο ροζ φύλλο. Τα δύο κομβικά μακρινά σουτ του Παπασπύρου έγειραν προσωρινά την πλάστιγγα προς την πλευρά των Collectors. Στη συνέχεια, όμως, ο Ουζουνίδης (7π.) πήρε στις πλάτες του τους Anonymous και τους οδήγησε σε αυτήν την δραματική επικράτηση με 63-65.

Στο τέλος του αγώνα, οι Collectors είχαν 19/53 δίποντα, 5/30 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Anonymous είχαν 16/48 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 15/38 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Peter Μπουτσικάκης με 17 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Κυριάκου με 14 πόντους και double-double, έχοντας 7/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 43 λεπτά συμμετοχής.

Collectors (Αγγελομάτης) : Αγγελομάτης 6, Αναστόπουλος Π. 4 (1), Αναστόπουλος Κ. 14 (1), Κλεισούρας, Κυριάκου 14, Λαγός 2, Παπασπύρος 17 (2), Σαβέριος 1, Τσατσάνης 5 (1).

Anonymous BC (Αλεφαντινός) : Αλεφαντινός, Αναγνωστόπουλος 10, Ανδρεαδάκης 4, Ελευθεριάδης 6 (1), Κουρτέσης 1, Κώτσιας 8 (1), Μπουτσικάκης 17 (3), Ουζουνίδης 19 (1).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.