03/05/2022
Think Digital - - - - - 59 -
Ice Cream Lovers - - - - - 49 -

Στο Final 4 η Think Digital

Ζόρικος ήταν ο επαναληπτικός αγώνα ανάμεσα σε Ice Cream Lovers και Think Digital Group. Μπορεί η TDG να κέρδισε με 7 πόντους τον 1ο αγώνα, αλλά οι Lovers δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά 10 πόντων. Με οδηγό όμως τον Καπερώνη, η TDG κατάφερε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι, να κερδίσει τον αγώνα και να περάσει για 1η φορά της ιστορίας της στο Final 4!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Lovers μπήκαν δυνατά στο παρκέ και είχαν ως στόχο να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ στο πρώτο παιχνίδι, πράγμα που το κατάφεραν μιας και έκλεισαν το δεκάλεπτο βρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με 12 πόντους (21-9). Ο Νίκος Μιχαλόπουλος με 8 πόντους από πλευράς Lovers και ο Γεωργακόπουλος με 4 πόντους από πλευράς Think Digital Group διακρίθηκαν για τις οκάδες τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Think Digital επέστρεψε στο παιχνίδι και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Γεωργακόπουλο, που σημείωσε 7 πόντους, μείωσε για την ομάδα του στους 2 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (30-28). Ο Λιοφάγος με 6 πόντους διακρίθηκε για τους «παγωτατζήδες».

Στην τρίτη περίοδο, η Think Digital δεν επέτρεψε στην ομάδα των Lovers να πάρει προβάδισμα στο παιχνίδι και να νιώσει ότι μπορεί να ανατρέψει το εις βάρος της σκηνικό. Αντιθέτως, πήρε κεφάλι στο ματς με 2 πόντους (42-44). Ο Βαρελάς με 9 πόντους διακρίθηκε για την ομάδα της «T.D.G.», σε ένα διάστημα που το σκοράρισμα μοιράστηκε στους παίκτες των Lovers.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Lovers εγκατέλειψαν τις προσπάθειες τους για ανατροπή και πρόκριση. Η Think Digital είχε περισσότερες αντοχές και κατάφερε να αυξήσει και τη διαφορά και να πανηγυρίσει τη μεγάλη πρόκριση στο Final 4 της Development League με το τελικό σκορ 49-59. Ο Γιαννακόπουλος με 5 πόντους ξεχώρισε για την ομάδα των Lovers, σε ένα διάστημα που το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες της Think Digital.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νίκος Γεωργακόπουλος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ (2-5), 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Ο Χρήστος Λιοφάγος ξεχώρισε για τους ηττημένους με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ (2-7), 5 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η TDG είχε 25/75 σουτ (33,3%), 5/19 τρίποντα (26,3%), 4/10 βολές (40%), 48 ριμπάουντ (12-36), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα και 5 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 16/61 σουτ (26,2%), 9/35 τρίποντα (25,7%), 8/13 βολές (61,5%), 46 ριμπάουντ (7-39), 9 ασίστ, 1 μπλοκ και 11 λάθη.

Think Digital Group(Καπερώνης): Καπερώνης 11 (9 ριμπ), Αλεξανδρόπουλος 11 (8 ριμπ), Βακιρτζόγλου, Κανούτος, Μαρίνης 8 (10 ριμπ), Βαρελάς 12 (10 ριμπ), Γεωργακόπουλος 17 (7 ριμπ, 7 ασίστ).

Ice Cream Lovers(Λιοφάγος): Κόρδας, Καρκούλιας 2, Γιαννακόπουλος 14 (9 ριμπ), Λιοφάγος 17 (9 ριμπ), Μιχαλόπουλος 11, Σκλάβος 5 (14 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η οργάνωση και η ποιότητα της TDG!