19/06/2023
Μπεκρίμ Team 13 16 11 9 - 49 -
Think Digital 8 15 19 6 - 48 -

Στο Final 4 μετά από ματς - ροντέο οι Mpekrim Team

Mετά από έναν αγώνα επεισοδιακό, που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, οι Mpekrim Team πήραν την πρόκριση επί των Think Digital και θα δώσουν το παρών στο Final 4. Με το σκορ στο 49-48 υπέρ των «κυανέρυθρων», οι διαιτητές αποφάσισαν να διακόψουν οριστικά τον αγώνα, εις βάρος των TDG, καθώς υπήρξε έντονη λογομαχία με τον Καπερώνη και τον Αλεξανδρόπουλο, οι οποίοι αποβλήθηκαν από το ματς και τα πνεύματα δεν κατευνάστηκαν.

Το παιχνίδι άρχισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους «μπεκρήδες», οι οποίοι έδειξαν εξ αρχής πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Αμυντικά εγκλώβισαν τον Καπερώνη, ενώ στην επίθεση ο Γεωργίου προσέφερε σημαντικές βοήθειες, με αποτέλεσμα οι Mpekrim Team να ολοκληρώσουν με προβάδισμα το Α' δεκάλεπτο (13-8).

Στη Β' περίοδο, οι Think Digital προσπάθησαν να ακουμπήσουν τη μπάλα μέσα στο «ζωγραφιστό» και βρήκαν κάποιες λύσεις δια χειρός Αλεξανδρόπουλου, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για τους TDG ώστε να πάρουν το προβάδισμα και να αλλάξουν το ρου του παιχνιδιού, με τους «μπεκρήδες» να πηγαίνουν στην ανάπαυλα στο +6 (29-23).

Στο Γ' δεκάλεπτο, οι Think Digital άρχισαν να πατούν καλύτερα στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Γεωργακόπουλο πλησίασαν σε απόσταση βολής, βάζοντας «φωτιά» στην αναμέτρηση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι «κυανόλευκοι» να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 2 πόντων (40-42), με τη μάχη της πρόκρισης να ανάβει ξανά.

Στην τελευταία περίοδο, το ματς χάλασε με την αποβολή του Καπερώνη, καθώς και του Αλεξανδρόπουλου για τους TDG. Οι «κυανόλευκοι» αναγκάστηκαν να παίξουν με 4 παίκτες στο τελευταίο τρίλεπτο, κάτι που έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος των Mpekrim. Τελικά, με το σκορ στο 49-48 επήλθε οριστική διακοπή και πρόκριση για τους «μπεκρήδες»