13/07/2022
Harlems 13 13 11 9 - 46 -
Phoenix Bums 9 16 13 23 - 62 -

Στο Final Four και οι Phoenix Bums!

Το τελευταίο εισιτήριο για το Final Four της Summer Development League πήραν οι Phoenix Bums, καθώς κέρδισαν και στο δεύτερο παιχνίδι τους Harlems με 46-62 και στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσουν τους Vatos Krokos!

Με τον Κοψιδά να μπαίνει ζεστός στο ματς, πετυχαίνοντας 7 πόντους και τους Καρρά – Σιάμο να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας, οι Harlems προηγήθηκαν με 13-9. Ο Φωτόπουλος από την περιφέρεια και οι Χαριτόπουλος, Μπαλτζόγλου και Παλαμιδάς μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ανέβαλε δράση ο Σιάμος για τους γηπεδούχους και με 9 δικούς του πόντους, έβαλε την ομάδα του στο +8, 20-12, 6:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Phoenix Bums ήταν καλύτεροι και με 5 πόντους του Χαριτόπουλου, 4 του Μοσκόφογλου και τρίποντα των Καδά – Παπαντωνίου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 26-26!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, με την παρέα του Κοβάτσου να προηγείται με 37-39, χάρη σε 6 πόντους του Χαριτόπουλου και τρίποντο του Παλαμιδά. Την ομάδα του Ρουσιώτη κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Δαμίγος και Κοψιδάς με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 37-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Παπαντωνίου, Φωτόπουλο, Μοσκόφογλου, Κοβάτσο, Χαριτόπουλο και Καδά, έφτασαν τελικά εύκολα στη νίκη με 46-62. Για τους ηρωικούς Harlems στα τελευταία λεπτά σκόραραν οι Κοψιδάς, Καρράς και Δαμίγος, μένοντας από δυνάμεις.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/22 βολές, 14/39 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/6 βολές, 15/36 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Harlems ο Σιάμος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 5/10 βολές, 4/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Phoenix Bums ο Φωτόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Harlems (Ρουσιώτης): Μαρνέζος 2, Ρουσιώτης 2, Σιάμος 13, Καρράς 5, Κοψιδάς 18 (2), Δαμίγος 6

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παλαμιδάς 5 (1), Μοσκόφογλου 8, Φωτόπουλος 14 (4), Καδάς 5 (1), Χαριτόπουλος 15, Παπαντωνίου 9 (3), Κοβάτσος 2, Βοντετσιάνος, Μπαλτζόγλου 4

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα των Harlems για τρία δεκάλεπτα, όσο και η τελευταία περίοδος των Phoenix Bums!