09/07/2020
Old Firm BC 10 23 6 7 - 46 -
Tsouvalia 13 13 9 16 - 51 -

Στο Final 4 τα Tsouvalia!

Τα Τσουβάλια, ντούμπλαραν τις νίκες τους επί των Old Firm, κέρδισαν και στο δεύτερο παιχνίδι με 51-46 και πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους στο Final 4 της Development 2 League.

Στην πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετό άγχος και να είναι υπερβολικά άστοχες στην επίθεση. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 13-10 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου για τα Tsouvalia, που είδαν τον Αλέξανδρο Ράπτη να σημειώνει 5 πόντους. Για τους «κόκκινους», 5 πόντους σημείωσε ο Ξυλιάς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Οι Old Firm βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έτρεξαν ένα επιμέρους 23-13 σερί, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 33-26, βάζοντας φωτιά στο ματς, μιας και στο πρώτο παιχνίδι είχε ηττηθεί με 8 πόντους. Παναγάκος από την μία με 9 πόντους και Σωτηρόπουλος από την άλλη με 6 πόντους, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το παιχνίδι ξανά έγινε νευρικό. Το παιχνίδι πήγε στην δύναμη και στις καλές και σκληρές άμυνες. Αυτό το παιχνίδι, βόλευε τα Tsouvalia, που κατάφεραν να μειώσουν στους 4, 39-35 με τον Σωτηρόπουλο να βάζει 3 και τον Ράπτη 2 πόντους. Για την παρέα του Λεμονιά, από 2 πόντους σημείωσαν οι Παναγάκος, Τρωγάδας και Ξυλιάς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Old Firm τα έδωσαν όλα για να καταφέρουν να υπερκαλύψουν την διαφορά των 8 πόντων. Έφτασαν κοντά, με κύριους εκφραστές στην επίθεση τον Παναγάκο, ωστόσο τα Tsouvalia ήταν πιο ψύχραιμα και με τον Σωτηρόπουλο να κάνει όργια γύρισαν το ματς και πήραν την νίκη-πρόκριση με 51-46. Πλέον η ομάδα του Κυριακίδη, περιμένει τον αντίπαλο της στο Final 4, που θα προκύψει από την αναμέτρηση Collectors-Transporters, με την ομάδα του Βρύση να έχει κερδίσει το πρώτο ματς με 52-47.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Σωτηρόπουλος με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Θοδωρής Παναγάκος με 18 πόντους, 21 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά οι Old Firm είχαν 18/64 εντός πεδιάς, 2/16 τρίποντα και 8/13 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 17/57 εντός πεδιάς, 6/17 τρίποντα και 11/31 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα κι έκαναν 15 λάθη.

Old Firm (Λεμονιάς): Κανελλόπουλος 4, Σανταμούρης, Μουγκαράκης 3, Λεμονιάς 7, Παναγάκος 18, Αναρχούλης 2, Ξυλιάς 7, Τρωγάδας 5.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Μαρκόπουλος 4, Ράπτης 16, Πετράκης 3, Κυριακίδης 2, Μαγγανάς 3, Αρσενικός 2, Σωτηρόπουλος 17, Γεωργίου 4.

Τι μας άρεσε: Σκληρό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες!

Τι δεν μας άρεσε: Κάποιες μικροεντάσεις που υπήρχαν!