11/05/2022
Campeon Εθνικός Star 8 17 17 9 - 51 -
Peristeri Phantoms 16 14 13 18 - 61 -

Στο φινάλε η διαφορά για τους Phantoms!

Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στους 16 των playoff ανόδου της D2-League απέκτησαν οι Peristeri Phantoms, καθώς παρά το γεγονός ότι ο Εθνικός Star τους ζόρισε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, πήραν τη νίκη με 51-61 στο κλειστό του Κολωνού!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Peristeri Phantoms, καθώς με δύο τρίποντα του Μπεκρή, 5 πόντους του Βαλάση και 5 του Κάλα, προηγήθηκαν με 6-16, 2:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ της πρώτης περιόδου, 8-16, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Τόλιας, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Ζουρίδης και ένα δίποντο ο Σέργης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Εθνικός Star ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 6 πόντους του Λάππα, 5 του Δεληδάκη και 4 του Βαλμά, προσπέρασε με 19-16, 6:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν εκ νέου τον δικό τους ρυθμό και με 5 νέους πόντους του Κάλα και τρίποντο του Αναστασόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 25-30!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βαλμάς πήρε μπρος και με 10 δικούς του πόντους και τρίποντο του Ζουρίδη έβαλαν την ομάδα τους σε θέση οδηγού με 39-33, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Για ακόμη μια φορά οι Περιστεριώτες αντέδρασαν άμεσα και με τους Κάλα – Μπεκρή να σκοράρουν από 6 πόντους ο καθένας, προσπέρασαν με 42-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Peristeri Phantoms ήταν καλύτεροι και με δράστες στην επίθεση τους Βαλάση, Μπεκρή, Κότσιρα και Φλάκα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-61. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Δεληδάκης, Βαλμάς και Τόλιας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/9 βολές, 19/48 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 9/33 δίποντα και 12/29 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Εθνικού Star ο Βαλμάς με 17 πόντους, έχοντας 1/4 βολές και 8/16 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Peristeri Phantoms ο Μπεκρής με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 2/5 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Εθνικός Star (Σιαπάνης): Φλάσκος, Τόλιας 6, Δεληδάκης 10 (1), Σέργης 3, Βαλμάς 17, Ζουρίδης 6 (2), Σιαπάνης 1, Λάππας 8

Peristeri Phantoms (Κάλας): Μπεκρής 19 (4), Φιλιππής, Βαλάσης 15 (2), Αναστασόπουλος 3 (1), Φλάκας 4, Κάλας 16 (4), Κότσιρας 4 (1)

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές της αναμέτρησης!