La Bola De Papel 23 21 13 14 - 71 -
Black Panthers 9 20 15 13 - 57 -

Στο κατώφλι της πρωτιάς η La Bola De Papel.

Το βραδάκι του Σαββάτου 26 Μαρτίου στο Κάρβουνο, η La

Bola De Papel, πήρε διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, έκανε στην συνέχεια διαχείριση και επικράτησε απέναντι στους μαχητικούς Black Panthers με 71 – 57.

Η La Bola πήρε από την αρχή του παιχνιδιού τα ηνία του αγώνα και με πρώτο βιολί τον Τσουκάλη με 9 πόντους και τους Βιδάλη με 5 και Μαρινάκη με 4 , να ακολουθούν, ξέφυγε 23-9. Για τους Πάνθηρες, ένα τρίποντο πέτυχε ο Παπάδης και από ένα καλάθι Τήλιος και Καββαδίας.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και χορταστικό από θέαμα μεταξύ των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα με 44 – 29. Η τριάδα Καββαδία με τρία τρίποντα, Τήλιου με 6 πόντους και Παπάδη με 5, προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ για τους Πάνθηρες, ενώ το προβάδισμα της La Bola κρατούσαν κυρίως οι Μαρινάκης, Φλώρος με 5 πόντους και Τσουκάλης , Οικονόμου με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στην τρίτη περίοδο, ο καυτός Κωνσταντίνος Καββαδίας με 9 πόντους προσπαθούσε να βάλει την ομάδα του στην διεκδίκηση του αγώνα, ενώ στην αντίπερα όχθη, οι Τζαναβάρας με 6, Βιδάλης με 4 και Τσουκάλης με τρίποντο, κρατούσαν την ομάδα τους μπροστά με 57-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τσουκάλης με 8 πόντους και απίθανες πάσσες ήταν κομβικός για την νίκη των γηπεδούχων, ενώ για τους Πάνθηρες , Παπάδης με 8 πόντους και Καββαδίας με τρίποντο, μείωσαν στο τελικό 71 – 57.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μιχάλης Τσουκάλης με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Τήλιος με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η La Bola είχε 20 / 51 δίποντα, 5 / 21 τρίποντα, 16 / 28 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Οι Panthers είχαν 11 / 41 δίποντα, 8 / 20 τρίποντα, 11 / 21 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Τσουκάλης 25(7ρ.), Βιδάλης 9, Τζαναβάρας 11(6ρ.), Γκουλμπαξιώτης 2, Φύρος 1(9ρ.), Μαρινάκης 9, Φλώρος 8(11ρ.), Οικονόμου 6(6ρ.)

Black Panthers (Καββαδίας): Καββαδίας 23, Ζαχαριάδης 4(9ρ.), Μαυράκης 2, Παπάδης 18(8ρ.), Κουλούρης , Τήλιος 10(11ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι πασσάρες του Τσουκάλη!