08/03/2020
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 18 8 13 11 - 50 -
Phoenix Bums 20 21 17 9 - 67 -

Στο κυνήγι της ανόδου οι Phoenix Bums!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν το ματς απέναντι στους Ανυπότακτους Γαλάτες οι Phoenix Bums, καθώς για την 16η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League επικράτησαν εύκολα με 50-67 και  έπιασαν τους Wolves στην δεύτερη θέση.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 8-2, οι Phoenix Bums έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 18-20, χάρη σε 7 πόντους του Παλαμιδά, 5 του Κοβάτσου, 4 του Καραγιάννη και 3 του Μοσκόφογλου. Ο Λαδάς με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Μαντάς και Μπετχαβάς.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς το τιμόνι στα χέρια τους και με τους Κοβάτσο (7π), Παπαντωνίου (5π) και Καραγιάννη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 26-41. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, παρά τους 4 πόντους του Λαδά και τα δίποντα των Τζανέτου Ανδρικόπουλου και Μαντά.

Με το δίδυμο Παλαμιδά και Μπακτζόγλου να βρίσκει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, η παρέα του Κοβάτσου διατήρησε εύκολα την απόσταση ασφαλείας, 39-58, στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Λαδάς προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά για τους γηπεδούχους, ωστόσο οι 9 πόντοι που δεν ήταν αρκετοί. Σκορ τρίτης περιόδου 39-58!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, καθώς οι Αλήτες έφτασαν εύκολα στη νίκη με 50-67, μετά από 5 πόντους του Μοίρα και δίποντα των Μοσκόφογλου – Μπαλτζόγλου. Για την ομάδα του Τάσου Ανδρικόπουλου στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Καζάνας και Τζανέτος Ανδρικόπουλος με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/16 βολές, 13/50 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/21 βολές, 27/62 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Μάζεψαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Γαλατών ο Λαδάς με 23 πόντους, έχοντας 8/10 βολές, 3/15 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 8 φορές και έκανε 5 λάθη. Κορυφαίος των Phoenix Bums ο Κοβάτσος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/5 βολές, 5/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος Τάσος): Μαντάς 7 (1), Μπετχαβάς 5 (1), Ανδρικόπουλος Τζ. 7, Λαδάς 23 (3), Γαλάνης, Φώτου 2, Καζάνας 6, Σταθάτος, Ανδρικόπουλος Τασ.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Καλύβας 3, Μοσκόφογλου 7, Παπαντωνίου 8, Καραγιάννης 9, Μπαλτζόγλου 6, Μοίρας 7 (1), Κοβάτσος 12, Παλαμιδάς 15, Λάσπας

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Phoenix Bums και η πολυφωνία στην επίθεση!