23/12/2019
Slam Ducks 7 11 11 12 - 41 -
Peristeri Histons 22 15 13 20 - 70 -

Στο κυνήγι της κορυφής οι Histons!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Peristeri Histons, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής του έβδομου ομίλου της D2-League επιβλήθηκαν εύκολα των Slam Ducks με 41-70.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης για τους Peristeri Histons, καθώς με 8 πόντους του Γιοβάνη, 6 του Καλαϊτζάκη και 4 του Μιχαλόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 7-22. Το δίδυμο Χάλδα – Προφήτη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 4 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς τον έλεγχο του αγώνα και με 6 πόντους του Μάνου 4 του Μάριου Πλινθίδη και άλλους τόσους του Νάσου Πλινθίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 19 πόντων, 18-37! Για τους Slam Ducks στο δεύτερο δεκάλεπτο 4 συνεχόμενους πόντους έβαλε ο Μαυροζούμης και ένα τριποντάκι ο Προφήτης.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Πάπιες κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά στους 11, 26-37, μετά από 5 νέους πόντους του Προφήτη και 4 του Χάλδα. Ωστόσο, μέχρι την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου οι Περιστεριώτες φρόντισαν να καθαρίσουν το ματς, αφού με τους Γιοβάνη, Μιχαλόπουλο και Καλαϊτζάκη να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, ξέφυγαν στους 21, 29-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που περιμέναμε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, καθώς δύσκολα θα άλλαζε κάτι όσον αφορά τον νικητή, με τους Peristeri Histons να επικρατούν με 41-70, έπειτα από 8 πόντους του Μάριου Πλινθίδη, 5 του Μιχαλόπουλου και τρίποντο του Στεφανίτση. Για το συγκρότημα του Σαραγά στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μαυροζούμης (6π), Χάλδας (4π) και Προφήτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/10 βολές, 16/34 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήραν 27 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 12/20 βολές, 26/53 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν μόλις 6 λάθη.

Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Προφήτης με 12 πόντους, έχοντας 3/3 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Mvp των Peristeri Histons ο Καλαϊτζάκης με 11 πόντους, έχοντας 5/9 βολές, 3/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

Slam Ducks (Σαραγάς): Χάλδας 12, Ισαακίδης, Μαυροζούμης 12, Μαργάνης, Προφήτης 12 (2), Πολυχρονίδης 2, Μπουτεράκος 2, Μπούνταλης, Καραλουκάς 1

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Στεφανίτσης 3 (1), Καλαϊτζάκης 11, Μάνος 10, Πλινθίδης Ν. 6, Καϊάφας 1, Πλινθίδης Μ. 14, Μιχαλόπουλος 13, Γιοβάνης 12 (1)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Peristeri Histons, όπως επίσης και η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους!