30/11/2022
Deportivo Faliro 17 9 16 13 - 55 -
West Kings 11 22 20 12 - 65 -

Στο κυνήγι της κορυφής οι West Kings!

Στην δεύτερη θέση της Elite By Betsson παραμένουν οι πρωταθλητές, οι οποίοι επικράτησαν της Deportivo Faliro Mera με 65-55 στο κλειστό του Κολωνού.

Με ξεκάθαρο προσανατολισμό σε άμυνα και επίθεση μπήκε στο παιχνίδι η Deportivo, η οποία ήξερε ακριβώς τι πρέπει να κάνει στο παρκέ. Με εξαιρετική άμυνα, αλλά και τους Γάτσιο και Κορωνιό να σημειώνουν 7 και 6 πόντους προηγήθηκε με 17-11 με το τέλος της περιόδου. Για τους πρωταθλητές, ο Ζήσης Βήττας πέτυχε 7 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι Πρωταθλητές βελτίωσαν τη συνολική τους εικόνα σε άμυνα και επίθεση και με ένα επιμέρους 22-9 προηγήθηκαν με 7, 33-26 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους West Kings ο Πεζούλας έβαλε 5 πόντους, ενώ για την ομάδα του Μαρινάκη 3 ο Κακαλέτρης!

Με τον ίδιο ρυθμό και με... βροχή από τρίποντα στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, οι West προηγήθηκαν με 20, 46-26. Οι "Ισπανοί" με ένα γρήγορο 10-0 απάντησαν για το 46-36 με τρίποντα των Κακαλέτρη-Τσάβαλου και καλάθι του Γαρμπή. Οι Πρωταθλητές έβαλαν στην εξίσωση και τον Γεωργούση και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν 11, 53-42.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι West Kings συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά, αφού ο Δημήτρης Πεζούλας με συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε το 63-47, 5,32΄ για το τέλος του ματς. H ομάδα του Δημήτρη Μαρφαντά, με την εμπειρία της διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα της και έφτασε τελικά στη νίκη με 65-55 κόντρα στους "Ισπανούς".

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Άλκης Σταματόπουλος με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κορωνιός με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά η Deportivo είχε 13/34 δίποντα, 6/31 τρίποντα και 11/16 βολές. Πήρε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα, έκανε 15 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι West Kings είχαν 16/45 δίποντα, 8/29 τρίποντα και 9/11 βολές. Πήραν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 2 τάπες.

Deportivo Faliro Mera (Καπατσώρης): Γάτσιος 10, Γαρμπής 5, Δήμτσος, Κακαλέτρης 5, Κομνηνός, Κορωνιός 11, Μαρούσος 5, Ναυπλιώτης 5, Παπαθανασίου, Τσάβαλος 14.

West Kings (Μαρφαντάς): Βήττας 15, Γεωργούσης 9, Κοζομπόλης 4, Κυρμίζογλου 4, Πεζούλας 16, Σταματόπουλος 12, Τσεμπέρης 2, Φωτόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!