09/06/2022
Remal Madri 16 10 15 18 - 59 -
Gunners 9 17 11 15 - 52 -

Στο κόλπο και η Remal Madri!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων, η Remal Madri υποδέχθηκε τους Gunners για την 5η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Summer Development League. Σε ένα ματς με εξαιρετικό κλίμα και όμορφο μπάσκετ η Remal ήταν ελαφρώς ανώτερη και επικράτησε με 59-52. Δεύτερη νίκη για την ομάδα του Κουσιορή που μπήκε σε τροχιά playoffs. Τριπλή ισοβαθμία με Gunners και Transporters και η μάχη για τα 3 εισιτήρια συνεχίζεται, δεδομένου ότι οι Basket Maniacs έχουν καθαρίσει την πρωτιά. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλό ξεκίνημα για την Remal που ήταν πιο αποτελεσματική στα πρώτα λεπτά. Με πρωταγωνιστές τους Παπαϊωάννου (6π.) και Πολύδωρο (6π.) οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Οι Gunners παρέμειναν σε λογική απόσταση χάρη στους Ραυτόπουλο (3π.), Καραμπέτσο (2), Σκαρπέλη (2π.) και Φιφή (2π.). Σκορ 1ου  δεκαλέπτου, 16-9.

Ανατροπή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Με την είσοδο του Ακουμιανάκη (8π.) οι Gunners έδειξαν μεγάλη βελτίωση στο παιχνίδι τους και ισορρόπησαν την κατάσταση. Η Remal πραγματοποίησε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα και αρκέστηκε στο Χ του ημιχρόνου, χάρη στους Παπαϊωάννου (3π.), Αργυριάδη (4π.) και  Μπουλαξή (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 26-26.

Στην επανάληψη η Remal ανέκτησε το προβάδισμα χάρη στην επιθετική της πολυφωνία. Παπαϊωάννου (4π.), Πολύδωρος (5π.), Αποστόλου (4π.) και Κουλιαμπής (2π.) σκόραραν με συνέπεια για τους μετέπειτα νικητές. Στην αντίπερα όχθη, ο Πάνιας ξεχώρισε για λογαριασμό των Gunners που βρέθηκαν στο -4 λίγο πριν ξεκινήσει η κρίσιμη τελευταία περίοδος. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-37.

Εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο στα Λιόσια. Οι Gunners παρότι βρέθηκαν στο -9, δεν τα παράτησαν ποτέ. Διεκδίκησαν μέχρι τέλους τις πιθανότητές τους χάρη στους Ακουμιανάκη (10π. με 1 τρίπ.) και Σκαρπέλη (4π.). Η Remal, ωστόσο, διατήρησε την ψυχραιμία της και έφτασε στη νίκη,  με τον Πολύδωρο να προσθέτει ακόμη 7 πόντους στην πλούσια συλλογή του και τον Κουλιαμπή (6π.) να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέντων όντας εξαιρετικός στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα, η Remal Madri είχε 19/48 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 12/26 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 13 λάθη. Στον αντίποδα, οι Gunners είχαν 18/51 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Αποστόλου με 6 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής. Από τους Gunners ξεχώρισε ο Βασίλης Ακουμιανάκης με 19 πόντους, έχοντας 7/16 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/7 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Remal Madri (Κουσιορής) : Γιοβάρθης, Παπαϊωάννου 14 (6 ριμπ., 5 ασί.), Μπουλαξής 9 (4 ριμπ., 2 ασί.), Αργυριάδης 4 (4 ριμπ.), Κουσιορής, Αποστόλου 6 (15 ριμπ.), Πολύδωρος 18 (13 ριμπ., 2 τρίπ.), Μακρής, Κουλιαμπής 8 (2 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ.).

Gunners (Καραμπέτσος) : Ραυτόπουλος 3 (8 ριμπ., 5 ασί., 1 τρίπ.), Πάνιας 4, Καλογιαννίδης 2, Ακουμιανάκης 19 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Κωστακιώτης 3 (2 ασί., 1 τρίπ.), Σκαρπέλης 6 (3 ριμπ.), Φιφής 6 (8 ριμπ.), Κογιώνης 3 (9 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης.