12/11/2019
The Roots 3 9 11 6 - 29 -
Melisses BC 14 11 11 13 - 49 -

Στο «μελισσοκομείο»!!

Έτοιμοι για… μελισσοκομείο οι «μαύροι», αφού εκεί που δεν το περίμεναν, έχουν ήδη ένα 3-0 και βρίσκονται στην κορυφή του τέταρτου ομίλου της Development 2 League, σκεπτόμενοι μόνο την επόμενη νίκη, αφού οι Roots δεν στάθηκαν εμπόδιο (0-3) και το μόνο διάστημα που κάπως την… πάλεψαν, ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, που έβαλε το γκολ-φάουλ και τραυματίστηκε ο Vizzetti!

Το ότι οι «Ρουτς» είχαν περισσότερες επιλογές στον πάγκο αυτή τη φορά, τους έδωσε μια ανάσα αισιοδοξίας πριν το ματς, όμως η πρώτη περίοδος μόνο θετική δεν ήταν γι’ αυτούς, αφού οι Γούλας και Παντελάκος με το ζόρι έβαλαν τρεις πόντους, βλέποντας από την άλλη τις Melisses να σκοράρουν με Παπαδιά, Μαυρεδάκη, Στέφανο και Αλέξη Μπουγιούκο, κάνοντας το 3-14 στο δεκάλεπτο, με καλό ρυθμό στις επιθέσεις τους.

Ο αρχηγός των Μελισσών, Αλέξης Μπογιούκος, ήταν γενικά σε καλή κατάσταση και μαζί με τους Πάτση, Μαυρεδάκη, Παπαδιά ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο, ενώ από τους «ασπρόμαυρους» βρήκαν στόχο οι Κεραμιδάς, Γούλας και Ανδραβίζος, με το ημίχρονο να κλείνει στο 12-25.

Ένα τρίποντο του Κωνσταντινίδη ανέβασε τους Roots στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Παντελάκος, Vizzetti, Κεραμιδάς προσπάθησαν να τους ξαναβάλουν στο παιχνίδι, όμως οι «μαύροι» διατήρησαν τα ποσοστά τους και αυτό τους κράτησε στο +13 με την ολοκλήρωση του 30ου λεπτού (23-36), με τους Πάτση, Αλέξη Μπουγιούκο και Μαυρεδάκη να σκοράρουν ξανά, ενώ από τα «highlights» του ματς ήταν το καλάθι και φάουλ του Ανδραβίζου, ο οποίος τρυματίστηκε σε εκείνη τη φάση και έμεινε έξω στο υπόλοιπο.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμα περισσότερο για τις Melisses στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού οι Πάτσης, Μπάνος και Χριστόπουλος έκαναν αυτό που έπρεπε για να τους εξασφαλίσουν τη νίκη κι έτσι οι «Ρουτς» έκαναν τον γνωστό χαβαλέ τους στο φινάλε, με τους Κεραμιδά και Σοκολάκη απλά να μειώνουν στο τελικό 29-49, που κράτησε πρώτες τις Μέλισσες και τις γέμισε… ανυπομονησία για το μέλλον.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξης Μπουγιούκος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ από τους Roots ξεχώρισε ο Γιώργος Κεραμιδάς με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «ασπρόμαυροι» είχαν 8/35 δίποντα, 2/23 τρίποντα, 7/11 βολές, 38 ριμπάουντ (9-29), 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 18/52 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 10/23 βολές, 51 ριμπάουντ (18-33), 8 ασίστ, 10 κλεψίματα και 11 λάθη.

The Roots (Κάπτεν Λου): Κεραμιδάς 9, Ανδραβίζος 7, Παντελάκος 4, Γούλας 3, Κωνσταντινίδης 3, Σοκολάκης 2, Λουλουργάς 1, Αργυράκης (7 reb / 2 μπλοκ), Στάθης, Δημητρουλάκος

Melisses BC (Πάτσης): Α. Μπουγιούκος 16, Πάτσης 10, Μαυρεδάκης 7, Μπάνος 6, Παπαδιάς 4, Χριστόπουλος 4, Σ. Μπουγιούκος 2, Κουκουλάς, Τιγκιράκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η διάθεση των Μελισσών, που μετά και το 3-0 έχουν όρεξη για ακόμα περισσότερες νίκες!