22/11/2021
Orlando Tragics 13 7 10 15 - 45 -
Vatos Krokos 14 10 11 11 - 46 -

Στο νήμα οι Vatos Krokos!

Βράδυ Κυριακής στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας  για την πέμπτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League με τους άνευ νίκης Orlando Tragics (1-3) υποδεχόμενους τους Vatos Krokos (3-1), και τους τελευταίους να επικρατούν στο νήμα του τερματισμού με 1/2 βολές του Μπιστούνα σε ένα παιχνίδι όπου τον κύριο λόγο είχαν οι άμυνες.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις ομάδες να ισορροπούν και τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις στην περιφέρεια από τους Κριαλάκο (7) & Βροντάκη (5), με τους αντιπάλους τους να απαντούν μόνο με τον ίδιο τρόπο χάρη στους Μπιστούνα & Χριστόπουλο (από 6) για το 13-14 στην πρώτη περίοδο.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν χάρη στο ίδιο δίδυμο Χριστόπουλου (7) & Μπιστούνα (3).Για τους Tragics μόνη αξιόπιστη λύση σε αυτό το διάστημα ήταν ο Κολυβάς (4), για να πάμε στου δρόμου τα μισά με τον δείκτη του σκορ στο 20-24.

Δεν άλλαξε κάτι μετά τη διακοπή του ημιχρόνου. Οι Vatos με τον Καλλίτσα (6) να μπαίνει στην εξίσωση  συντηρούσαν μικροδιαφορές  ενώ ο Αγγελιδάκης (4) αποτελούσε την κύρια επιθετική έκφραση για το Orlando.Σκορ τρίτης περιόδου 30-35.

Στην τελική ευθεία το .. τανγκό δεν σταμάτησε. Η παρέα του Μεϊντάνη με ενέργεια στο ζωγραφιστό και τους Κολυβά (5), Ζαφειρόπουλο & Κριαλάκο (από 4) όχι μόνο πλησίασε αλλα προηγήθηκε με 45-43. Ο Μπιστούνας όμως με 8 πόντους στα τελευταία λεπτά , μαζί με το τρίποντο του Διακάτου, σφράγισε τη μοίρα του αγώνα με το συγκρότημα του Χατζηνικήτα να πανηγυρίζει την τρίτη νίκη στη σεζόν με το τελικό 45-46 !

Η στατιστική αποτυπώνει τα τεκταινόμενα της αναμέτρησης. Οι νικητές ήταν πιο εύστοχοι (22-29% εντός πεδιάς, 13-17% τρίποντα, 52-66% βολές). Έχασαν τα ριμπάουντ (52-37), μοίρασαν λιγότερες ασιστ (8-5), έχοντας ακριβώς τα ίδια κλεψίματα (από 4) και τα ίδια λάθη (8).

Mvp του αγώνα αναδείχθηκε ο guard Δημήτρης Μπιστούνας (17π,9ρ,2ασ,1κλ & 2 λάθη). Καλύτερος των αντιπάλων τους ήταν ο Βασίλης Μεϊντάνης (5π,16ρ,2ασ,1κλ & 1 λάθος).

Orlando Tragics (Μεϊντάνης): Αλοϊζος 1, Τσαμουράς 2, Ζαφειρόπουλος 4, Βροντάκης 5(1τρ,4ασ), Μεϊντάνης 5, Κριαλάκος 11(1), Αγγελιδάκης 6, Κολυβάς 11(2).

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Λάζος 4, Διακάτος 3(1), Χριστόπουλος 16(2), Μπιστούνας 17(1), Καλλίτσας 6, Φερίδης (13ρ).

Τι μας άρεσε :  Η προσπάθεια και των δύο ομάδων να εκμεταλλευτούν τα δυνατά τους σημεία παλεύοντας σε όλο το σαραντάλεπτο και οι πολύ καλή συμπεριφορά όλων των αγωνιζομένων!

Τι δεν μας άρεσε : Η επιθετική συγκομιδή και το μακρινό σουτ (8/53) εκατέρωθεν χρήζουν βελτίωσης.