12/06/2023
Think Digital 12 10 13 15 - 50 -
Μπεκρίμ Team 12 14 14 12 - 52 -

Στο «νήμα» οι Mpekrim, όλα ανοιχτά για τη ρεβάνς

Ντέρμπι περιμέναμε, ντέρμπι είδαμε στο «Promitheas Park», στον πρώτο αγώνα μεταξύ Think Digital και Mpekrim Team για την προημιτελική φάση της Development League. Οι «μπεκρήδες» ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε (50-52), παίρνοντας ένα πολύ μικρό προβάδισμα, κυρίως ψυχολογικό, εν όψει της ρεβάνς που έπεται. Πλέον, οι TDG καλούνται να ανατρέψουν την κατάσταση, ώστε να μην μείνουν πρόωρα εκτός συνέχειας.

Το παιχνίδι ήταν εξ αρχής πολύ δυναμικό, με τους Mpekrim Team να δείχνουν από πολύ νωρίς πως δεν είναι διατεθειμένοι να παρασυρθούν από τον ρυθμό των TDG. Κατάφεραν από το ξεκίνημα να περιορίσουν σε μεγάλο βαθμό τη δημιουργία του Καπερώνη και τη δράση του Βαρελά μέσα στο καλάθι, ενώ είχαν τον Αγουρίδη σε πολύ καλή μέρα. Στο Α' δεκάλεπτο, οι άμυνες ήταν αυτές που κυριάρχησαν, με τις δύο ομάδες να το ολοκληρώνουν ισόπαλες (12-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, άρχισε να διαφαίνεται η διάθεση των «κυανέρυθρων», οι οποίοι ήταν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα για τη νίκη και κατάφεραν να οικοδομήσουν κάποιες μικρές διαφορές, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Με επιμέρους σκορ 10-14 στο Β' δεκάλεπτο, οι Mpekrim Team πήγαν  στην ανάπαυλα με ένα μικρό προβάδισμα (22-26).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι διατήρησε τον ίδιο χαρακτήρα, με τους Mpekrim Team να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, την ώρα που οι TDG προσπαθούσαν να στηριχτούν στον επιθετικό οίστρο του Γεωργακόπουλου. Μετά το φινάλε του Γ' δεκαλέπτου, οι «μπεκρήδες» είχαν ακόμα το προβάδισμα και μπήκαν με πλεονέκτημα στην τελευταία περίοδο (33-38).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Mpekrim Team έφτασαν ακόμα και σε διψήφια διαφορά (35-45), όμως σε εκείνο το σημείο η αφύπνιση του Βαρελά, βοήθησε τους TDG να μαζέψουν αρκετά τη διαφορά. Μπορεί να μην κατάφεραν να γυρίσουν εντελώς το ματς, ωστόσο κατόρθωσαν να περιορίσουν τις...ζημιές, εν όψει της ρεβάνς. Το τελικό 50-52 ήταν αυτό που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο μονομάχων, δίνοντας παράλληλα χαρακτήρα μεγάλου ντέρμπι στον επαναληπτικό.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Αγουρίδης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.