51
Orlando Tragics 16 14 15 7 - 52 -
Hawks 6 16 15 14 - 51 -

Στο νήμα οι Orlando Tragics!

Το Σάββατο το μεσημέρι, 2 Νοεμβρίου, είχαμε νικηφόρα πρεμιέρα για τους Orlando Tragics, με 52 – 51 απέναντι στους Hawks, οι οποίοι έμειναν μέχρι το τέλος κοντά στο σκορ και διεκδίκησαν τη νίκη επί ίσοις όροις.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς πήγαινε πόντο πόντο,  μέχρι ένα τρίποντο του Σιμιτιάν(3) και δύο δίποντα του Βροντάκη(2) και του Αγγελιδάκη(2) δώσουν αέρα εφτά πόντων στους τυπικά γηπεδούχους (11 – 4 ). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 5 συνεχόμενους πόντους του Γκλιάτη(5), δίνοντας το εκτενές προβάδισμα στους Orlando (16 – 6).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα το χαμηλό τέμπο συνεχίστηκε, με τον Κριαλάκο(5) να οδηγεί το σκορ για το Orlando, με τους Κουβαρά(3) και  Μουζουράκη(2) να απαντούν για τα Γεράκια κρατώντας την απόσταση στους δέκα πόντους. Γυρίζοντας σε ζώνη στην άμυνα στο τελευταίο τετράλεπτο πριν την ανάπαυλα, οι Hawks με μπροστάρηδες τους Κωλέτση(5) και Γκαβέλα(5) στην επίθεση έκαναν την προσπάθεια να μειώσουν αλλά ο εμβληματικός αρχηγός των Orlando, Τσαμουράς(4) κράτησαν την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα(30 – 22 ).

Στην επιστροφή για το τρίτο δεκάλεπτο, στους τέσσερις γρήγορους πόντους από Γκαβέλα(2) και Μάργαρη(2) των Hawks  απάντησε ο Αγγελιδάκης(33 – 26). Το τέμπο στο ματς ανέβηκε με τον Βροντάκη(6) να είναι άψογος οργανωτικά και εκτελεστικά, έχοντας απέναντί του τον Κουβαρά(6), ο οποίος κουβάλησε τους Hawks μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου( 45 – 37 ).

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τους Hawks να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια να γυρίσουν το ματς. Κωλέτσης(4), Μάργαρης(2) και δύο βολές τους Σαμαρτζή τράβηξαν την ομάδα των Hawks στις αρχές της τελευταίας περιόδου,με τους Orlando να σκοράρουν μόνο με βολές του Μεϊντάνη(4). Τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν συγκλονιστικά με τους Hawks να επιστρέφουν σε man του man και να μπλοκάρουν τους Orlando, και να περνούν μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα στο 38′(50 – 51). Κάπου εκεί το άγχος και η κούραση έπαιξαν το ρόλο τους με τους Hawks να μην μπορούν να βρουν το δρόμο για το καλάθι, επιτρέποντας στους Orlando με δύο εύστοχες βολές του Βροντάκη(2) να περάσουν μπροστά και να κρατήσουν το προβάδισμα αυτό μέχρι το τέλος, πανηγυρίζοντας τη νίκη στην πρεμιέρα (52- 51).

Συνολικά οι Orlando είχαν 17 – 61 δίποντα, 5 – 22 τρίποντα, 13 – 25 βολές, κατέβασαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές τη μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Hawks είχαν συνολικά 20 – 63 δίποντα, 2 – 23 τρίποντα,  9 – 19 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές τη μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Orlando Tragics (Κριαλάκος) : Τσαμουράς 7, Ζαφειρόπουλος, Βροντάκης 10 (3 κλεψ ), Μεϊντάνης 8 ( 6 ριμπ ), Κριαλάκος 5 (4 ριμπ ), Αγγελιδάκης 7, Γκλιάτης 6 ( 3 κλεψ), Αγαλόπουλος 4 (3 ριμπ ), Σιμιτιάν 5 ( 4 ριμπ ).

Hawks (Ματζώρος):  Παπανικόλας 4, Γκαβέλας 13 ( 17 ριμπ ),  Σαμαρτζής 5 ( 10 ριμπ ), Κουβαράς 13 ( 6 ριμπ ), Κωλέτσης 12, Μάργαρης 4 ( 9 ριμπ ), Αρχοντόπουλος, Τσαμπής, Μουζουράκης 2.

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες και το παρολίγον ολικό comeback των Hawks.