19/11/2023
Hellenic Energy 7 22 16 16 - 61 -
Sugar Mountains 9 16 15 22 - 62 -

Στο νήμα οι Sugar Mountains!

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Sugar Mountains απέδρασαν με το ροζ φύλλο από το τρομερό ντέρμπι με την Hellenic Energy με τους N. Al Rajabi και Μπενέκο να πετάνε φωτιές στο φινάλε, υπογράφοντας τη νίκη για την ομάδα τους. Κρίσιμη ήττα για την Hellenic Energy που υποχώρησε στο 1-8, παρά την πολύ καλή της εμφάνιση.

Μοιρασμένο και αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με το σκορ να γράφει 7-9 και τις δύο ομάδες να αναζητούν τα πατήματά τους στο παρκέ του ASH. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 7-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η παραγωγικότητα εκτοξεύτηκε εκατέρωθεν, με το επιμέρους σκορ να γράφει 22-16 υπέρ της Hellenic Energy που είχε σε εξαιρετική κατάσταση τους Κατζέλη (9π.) και Διακουμή (8π.). Με μπροστάρη τον Μπενέκο (6π.) και παίρνοντας λίγα από πολλούς απάντησαν οι μετέπειτα νικητές που πήγαν στα αποδυτήρια με -4. Σκορ ημιχρόνου, 29-25.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να χτίσει διαφορά. Μεγάλα σουτ εκατέρωθεν, μπόλικο πάθος και όμορφες συνεργασίες ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά σε αυτό το διάστημα του αγώνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη οδηγήθηκε μέχρι τις ειδικές καταστάσεις. Λάσπας, Προκοπίδης και Κατζέλης έφτασαν την Hellenic μια ανάσα από το ροζ φύλλο, όμως οι ψυχωμένοι Sugar Mountains απάντησαν με πολύ μεγάλα σουτ από τους Μπενέκο και Al Rajabi και πανηγύρισαν μια πολύ σπουδαία νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, η Hellenic Energy είχε 15/41 δίποντα, 6/31 τρίποντα και 13/19 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Sugar Mountains είχαν 13/38 δίποντα, 10/35 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Nidal Al Rajabi με 17 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Λάσπας με 15 πόντους και double-double, έχοντας 4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Hellenic Energy (Προκοπίδης): Διακουμής 9 (2), Θεάκος 2, Καπρέτσος 4, Κατζέλης 22 (2), Λάσπας 15 (1), Προκοπίδης 9 (1).

Sugar Mountains (Μουχτής): Al Rajabi N. 17 (2), Azorawar 6 (2), Al Rajabi K. 5 (1), Κούτρας, Λαμπρόπουλος 2, Μίλε 4, Μουχτής, Μπάρλας Θ., Μπάρλας Β. 7 (1), Μπενέκος 14 (4).

Τι μας άρεσε: Το σασπένς του αγώνα.