20/09/2023
Paraliers 8 11 16 11 - 46 -
Young Ballers BC 17 2 11 10 - 40 -

Στο νήμα η πρώτη νίκη της σεζόν για τους Paraliers!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Paraliers υποδέχθηκαν τους Young Ballers στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Basketaki Cup, με την ομάδα των αδερφών Σκόρδων να παίρνει το ροζ φύλλο έπειτα από 40 λεπτά πραγματικής μάχης. Την αστοχία τους πλήρωσαν οι Ballers στην πρώτη τους παρουσία στον θεσμό του κυπέλλου, προβληματίζοντας με την επιθετική τους εικόνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Σαφώς πιο έτοιμοι φάνηκαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι Πράσινοι, βγάζοντας πολλή ενέργεια σε αμφότερες τις πλευρές του παρκέ και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Κολυβάκη (9π.) και Στεφανάκο (4π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι μετέπειτα νικητές, παρά την προσπάθεια των Στυλιανού (6π.) και Πασχόπουλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-17.

Ανατροπή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Paraliers να αμύνονται σεμιναριακά, δεχόμενοι μόλις 2 πόντους και ισορροπώντας απόλυτα την κατάσταση. Τα αδέρφια Σκόρδου (7π.) άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Ηλιόπουλος (2π.), Σεπετάς (2π.). Στην αντίπερα όχθη, μονάχα ο Κρόκος (2π.) κατάφερε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι στο χειρότερο διάστημα των Ballers στο ματς. Σκορ ημιχρόνου, 19-19.

Μετά την ανάπαυλα οι Paraliers διατήρησαν τα ηνία, παραμένοντας σε θέση οδηγού με το δίδυμο Β. Σκόρδος (9π.) - Ηλιόπουλος (6π.) να ξεχωρίζει επιθετικά. Οι Ballers έδειξαν να συνέρχονται προσωρινά, όμως παρά την προσπάθεια των Αργυρόπουλου (5π.), Καβαλλάρη (2π.), Κολυβάκη (2π.) και Στεφανάκο (2π.) δεν κατάφεραν να βρουν σταθερότητα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά για το ροζ φύλλο. Οι Ballers έπαιξαν την άμυνα που τους χαρακτηρίζει, αναγκάζοντας σε πολλά λάθη τους Paraliers, τα οποία όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν. Τελικά, η εμπειρία των γηπεδούχων υπερίσχυσε της νεανικότητας - αθλητικότητας των φιλοξενούμενων και η ιστορία έγραψε 46-40 υπέρ των Paraliers, που έκαναν το πρώτο βήμα πρόκρισης από την φάση των ομίλων του Basketaki Cup.

Στο τέλος του αγώνα, οι Paraliers είχαν 10/37 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 14/23 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 6 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Young Ballers είχαν 12/50 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 1/13 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 4 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Σκόρδος με 18 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 24 λεπτά συμμετοχής.  Απο τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Στεφανάκος με 8 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Paraliers (Α.Σκόρδος) : Βενιακάκης, Ηλιόπουλος 8, Μπραιμνιώτης 2, Πασχόπουλος 2, Περσεμάτης 3, Σεπετάς 3, Σκόρδος Αλ. 4, Σκόρδος Β. 18 (2), Στυλιανός 6 (2).

Young Ballers (Στεφανάκος) : Dai Yi 2, Αργυρόπουλος 2, Ζορμπάνος 1, Θεανίδης, Καβαλλάρης 2, Κολυβάκης 16 (4), Κρόκος 2, Μουζάκης, Σταματής, Στεφανάκος 8.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.