05/04/2022
West Kings 21 19 11 20 - 71 -
ReTirees 15 20 12 21 - 68 -

Στο παραένα οι West Kings!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι West Kings λύγισαν στις λεπτομέρειες τους ReTirees με και 71-68 για την 23η αγωνιστική της Elite League, παίρνοντας την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου.

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι West Kings, καθώς με 7 πόντους του Γεωργούση, άλλους τόσους του Βήττα και 5 του Σταματόπουλου, προηγήθηκαν με 21-15. Ο Μαθιουδάκης με 6 πόντους και ο Αθηναίος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τρίποντο είχε ο Γιαμαίος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Γεωργούση, 4 πόντους του Κυρμίζογλου και τρίποντο του Σταυρούλη, οι κίτρινοι έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 38-27. Πρόλαβαν να αντιδράσουν πριν την ανάπαυλα οι ReTirees και με 6 πόντους του Πλεξουσάκη και τρίποντα των Γιαμαίου – Μαθιουδάκη, μείωσαν στους 5, 40-35!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με τους Βασιλιάδες να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 51-47, με τον Πεζούλα να σκοράρει 5 πόντους. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι “Συνταξιούχοι”, με τον Στόλη να σημειώνει 5 πόντους και τον Αθηναίο 4. Σκορ τρίτης περιόδου 51-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ReTirees, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 59-52, κατάφεραν με 8 πόντους του Αθηναίου και 4 του Πλεξουσάκη να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 66-68, 1:00 για το φινάλε. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό ο Γεωργούσης έβγαλε το φίδι από την τρύπα και με 7 δικούς του πόντους, χάρισε τη νίκη στους West Kings με 71-68 , ενώ νωρίτερα 9 πόντους είχε ο Σταυρούλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές, 20/48 δίποντα και 7/18 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/10 βολές, 21/50 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των West Kings ο Γεωργούσης με 22 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 5/8 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των ReTirees Αθηναίος με 20 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 9/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι.

West Kings (Μαρφαντάς): Παναγιωτάκης 2, Κυρμίζογλου 4, Γεωργούσης 22 (3), Πεζούλας 5 (1), Τσεμπέρης, Βήττας 9 (1), Αναστόπουλος 4, Σταματόπουλος 11, Φωτόπουλος, Σταυρούλης 14 (2)

ReTirees (Σαρρής): Τσιρίδης 4, Σαρρής, Μαθιουδάκης 13 (1), Γιαμαίος 9 (2), Τσαντζαλής, Στόλης 10 (2), Πλεξουσάκης 12 (1), Αθηναίος 20

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε του αγώνα!