23/01/2020
Gerakas Hawks 14 15 21 15 - 65 -
Πόρτο 13 13 9 24 - 59 -

Στο παραπέντε οι Gerakas Hawks!

Για την δωδέκατη αγωνιστική, οι Gerakas Hawks με σερί 6-5 στον δεύτερο όμιλο της Winter Development League 1, υποδέχτηκαν την Πόρτο που με σερί 5-6 ήθελε να τους φτάσει στον βαθμολογικό πίνακα. Gerakas Hawks και Πόρτο, έχουν βρεθεί αντιμέτωποι τρεις φορές στο παρελθόν, με τους Gerakas Hawks να έχουν επικρατήσει 1 φορά και την Πόρτο 2.

Οι ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με μικρές διαφορές στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να λήξει με σχεδόν ισόπαλο σκορ 14-13, υπέρ των γηπεδούχων Gerakas Hawks. Για τους γηπεδούχους, Σαρακηνός και Γραβάνης πέτυχαν από ένα τρίποντο και τους ίδιους πόντους (5), ενώ ο Σκλαβούνος ακολούθησε με 4. Για την Πόρτο ξεχώρισε ο Τοπούζογλου με 9 (1 τρίποντο) και ο Γιαννακάκης με 4.

Στην δεύτερη περίοδο οι 2 ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με τους Γερακιώτες να είναι λίγο πιο αποτελεσματικοί επιθετικά, αν και η Πόρτο κατέβαζε αρκετά επιθετικά rebounds. Για τους Gerakas Hawks ηγήθηκε ο Γραβάνης με 2 τρίποντα και ακολούθησε ο Σαρακηνός με 4. Για την Πόρτο πήρε φωτιά ο Ζαφειράκης με 10 πόντους (2 τρίποντα), ενώ 1 τρίποντο πέτυχε και ο Ξένος.

Στην τρίτη περίοδο είδαμε τους Gerakas Hawks να ανοίγουν το παιχνίδι τους και να προσπαθούν επιτυχημένα να τρέξουν αιφνιδιασμούς, ενώ έπαιξαν και καλύτερη άμυνα, αιφνιδιάζοντας την Πόρτο. Πέντε παίκτες των Gerakas Hawks θα σκοράρουν με τους Αβαράκη, Κομιανό και Σαρακηνό να πετυχαίνουν 5 ο καθένας, με τους Κομιανό και Σαρακηνό να έχουν από ένα τρίποντο. Από τους 9 πόντους της Πόρτο σε αυτήν την περίοδο, ο Τοπούζογλου θα πετύχει τους 6 με ένα τρίποντο.

Οι Gerakas Hawks με το +13 (48-35) της τρίτης περιόδου μπήκαν αρκετά χαλαροί στο τέταρτο δεκάλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στην Πόρτο να αντεπιτεθεί. Το σύνθημα για την αντεπίθεση το έδωσε ο Τσαλτάκης πετυχαίνοντας 1 τρίποντο. Η Πόρτο από εκεί και μετά θα στέλνει συνέχεια τους Gerakas Hawks στις βολές και αυτοί θα χάνουν τις περισσότερες. Όταν το σκορ ήταν 61-43, ο Ζαφειράκης πήρε το όπλο του και πέτυχε 12 πόντους με 4 τρίποντα φτάνοντας το σκορ στο 62-57. Το μπαράζ χαμένων βολών για τους Gerakas Hawks, θα το σταματήσει ο Κουμεντάκης και η ομάδα του πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία δευτερόλεπτα, θα χρονοτριβήσει όσο χρειάζεται ώστε να ακουστεί η τελική κόρνα της γραμματείας. Στην αντεπίθεση της Πόρτο ήταν εκεί και ο Τοπούζογλου με 5 πόντους., ενώ από τους Gerakas Hawks από 4 πόντους θα πετύχουν οι Κουμεντάκης, Γραβάνης και Βλαχόπουλος με τον πίνακα να αναγράφει το τελικό 65-59.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/31 βολές, 16/24 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 44 rebounds (7 επιθετικά), έδωσαν 11 assists, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και δεν είχαν κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 11/20 βολές, 9/39 δίποντα και 10/41 τρίποντα. Πήραν 48 rebounds (20 επιθετικά), έδωσαν 5 assists, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Σαρακηνός (Gerakas Hawks) που πέτυχε 14 πόντους έχοντας 4/5 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ (2 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε 3 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 19 (Λάθη:2).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Τοπούζογλου (Πόρτο) που πέτυχε 18 πόντους έχοντας 4/5 βολές, 4/5 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ (5 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 1 φορά και είχε τελικό efficiency 16 (Λάθη:2).

Gerakas Hawks (Χρυσικός): Σκλαβούνος 4, Σαρακηνός 14(2), Πικάσης Ευστάθιος 4, Αβαράκης 5, Γραβάνης 16(3), Κουμεντάκης 6, Παπαγιάννης 3, Κομιανός 8, Τζελέπης, Βλαχόπουλος 5.

Πόρτο (Οικονομίδης): Ζαφειράκης 24(6), Ξένος 7(1), Καπνισάκης, Τσαλτάκης 5(1), Γιαννακάκης 2 (reb. O-D/3-7), Βουλουμάνος, Τοπούζογλου 18(2), Χατζηδάκης 3, Παναγιωτονάκος.

Τι μας άρεσε: Η απίστευτη απόδοση του Ζαφειράκη στην τέταρτη περίοδο, που κόντεψε να κάνει την μεγάλη ανατροπή.

Τι δεν μας άρεσε: Φάνηκε να υπάρχει χαλαρότητα από τους Gerakas Hawks στην τελευταία περίοδο και σε συνδυασμό με την έλλειψη συγκέντρωσης στις βολές, κόντεψε να τους στοιχίσει το παιχνίδι.