21/02/2020
Λύκοι 5 9 6 21 - 41 -
Weak Us Beaches 14 9 8 9 - 40 -

Στο παρά πέντε οι Λύκοι!

Οι Λύκοι, στον πρώτο γύρο του πρώτου ομίλου της Winter Development League 2, είχαν επικρατήσει, ως φιλοξενούμενοι, των Weak Us Beaches με 46-53. Ωστόσο, στη revanche του δεύτερου γύρου, οι Weak Us Beaches θα είναι το φαβορί, καθώς το σερί τους στον όμιλό τους πριν τη 13η αγωνιστική θα είναι 5-7, έναντι 4-8 των Λύκων. Το παιχνίδι δίχως άλλο, στα χαρτιά, έδειχνε άκρως ενδιαφέρον.

Οι Λύκοι θα κάνουν πολύ κακό ποδαρικό στην πρώτη περίοδο, καθώς θα σκοράρουν μόνο στα τελευταία 02’ 50’’ μόλις 5 πόντους, αφού πρώτα βρέθηκαν πίσω στο σκορ 0-14. Από τους Λύκους ο Κατσίκης Παναγιώτης πέτυχε 1 τρίποντο, ενώ για τους Weak Us Beaches, που φαινόταν να κάνουν περίπατο, ο Καπρέλης θα ξεχωρίσει με 7 πόντους (1 τρίποντο).

Πιο ισορροπημένο σε σκορ θα είναι το δεύτερο μέρος, με άστοχους όμως, και τους Weak Us Beaches σε αυτό το δεκάλεπτο. Οι παίκτες, στο σύνολό τους, θα επιλέγουν δύσκολες προσπάθειες με αποτέλεσμα, το επιμέρους σκορ περιόδου να μείνει ισόπαλο στο 9-9 και το ημίχρονο να λήγει 14-23 υπέρ των Weak Us Beaches. Από τους Λύκους θα ξεχωρίσει ο Σάββας, με 5 πόντους (1 τρίποντο) για την επιθετική του προσπάθεια, ενώ από τους Weak Us Beaches θα πετύχει 1 τρίποντο ο Σεϊντής.

Πάλι με πολύ άστοχο παιχνίδι θα συνεχίσουν οι δύο ομάδες, στο τρίτο δεκάλεπτο, με σκορ ακόμη πιο χαμηλά (6-8) από τη δεύτερη περίοδο. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός, ότι ενώ οι Λύκοι είχαν καθοδήγηση από τον προπονητή τους, Κο Πλιάτσικα Νίκο, δεν ακολουθούσαν τις οδηγίες και σωστές παρατηρήσεις του. Από τους Λύκους δε μπορούμε να ξεχωρίσουμε κάποιον παίκτη για την απόδοσή του επιθετικά, καθώς 3 Λύκοι πέτυχαν από ένα δίποντο έκαστος. Από τους Weak Us Beaches, πέτυχαν από 1 τρίποντο ο καθένας, οι Καπρέλης και Σταύρου. Από τους Λύκους ξεχώρισε ο Σάββας με 10 πόντους, ενώ ο Αρβανίτης πέτυχε το νικητήριο τρίποντο που έφερε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, μία ανάσα πριν το τέλος.

Και ξαφνικά οι Λύκοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, θα πάρουν την απόφαση και θα ακολουθήσουν πιο πιστά, τις οδηγίες του προπονητή τους. Όχι μόνο θα πετύχουν 21 πόντους στο δεκάλεπτο, αλλά θα περάσουν και 1 πόντο μπροστά (41-40 ) 18,7’’ πριν τη λήξη του ματς, το οποίο έμελλε να είναι και τελικό σκορ. Ο Πλεξίδας των Weak Us Beaches, που δεν είχε φανεί σε όλο το ματς επιθετικά, ξεχώρισε με 4 πόντους στην τέταρτη περίοδο, θα γίνει όμως ο τραγικός παίκτης για την ομάδα του, καθώς θα αστοχήσει σε 2 ελεύθερες βολές, με ένα κλάσμα του δευτερολέπτου να απομένει για τη λήξη, χαρίζοντας τη νίκη στους Λύκους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/20 βολές, 8/32 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 39 rebounds (6 επιθετικά), έδωσαν 1 assist, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 6 λάθη και δεν είχαν κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 4/8 βολές, 9/33 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 48 rebounds (9 επιθετικά), έδωσαν 8 assists, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Σάββας (Λύκοι) που πέτυχε 17 πόντους έχοντας 8/8 βολές, 3/7 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 11 ριμπάουντ (2 επιθετικά), μοίρασε 1 assist, έκλεψε 1 φορά την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 20 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Σταύρου (Weak Us Beaches) που πέτυχε 8 πόντους έχοντας 1/8 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ (2 επιθετικά) και είχε τελικό efficiency 15 (Λάθη:0).

Λύκοι (Πλιάτσικας): Αρβανίτης 5(1), Κατσίκης Παναγιώτης 7(1), Καχριμάνης 8, Σάββας 17(1), Σταχτιάρης 2, Στόικος 2.

Weak Us Beaches (Τσιλαλής): Γαλάνης 4, Καπρέλης 12(2), Μανάκος 5(1), Παπασταυριανός 2, Πλεξίδας 6, Σεϊντής 3(1), Σταύρου 8(2).

Τι μας άρεσε: Ήταν απίστευτο το πως κατέληξε το ματς.

Τι δεν μας άρεσε: Δε νομίζουμε να ήθελε κανείς να ήταν στη θέση του Πλεξίδα, με το ταμπλό να δείχνει 00’00’’ και την μπάλα να ζυγίζει όσα ζύγιζε.