05/02/2020
New York Pic-Knicks 11 6 14 11 - 42 -
Campeon Εθνικός Star 8 7 7 17 - 39 -

Στο παρά πέντε νικητές οι New York Pic-Knicks!

Τη Δευτέρα 3/2/2020 είχαμε την ευκαιρία να δούμε, ένα αναμενόμενο ντέρμπυ για την ενδέκατη αγωνιστική, ανάμεσα στους New York Pic-Knicks και τον Εθνικό Star. Οι δύο ομάδες είχαν την ίδια βαθμολογική θέση, έχοντας το ίδιο σερί (7-3) στο δεύτερο όμιλο της Winter Development League 2.

Η κρισιμότητα του αγώνα, έκανε τις δύο ομάδες να είναι εξαιρετικά άστοχες με το ξεκίνημα του αγώνα, χωρίς ωστόσο να είναι κακές οι επιλογές τους στις τελικές προσπάθειες. Οι New York Pic-Knicks, θα είναι κατά το πρώτο δεκάλεπτο λίγο πιο αποτελεσματικοί, με την περίοδο να λήγει 11-8 υπερ τους. Στο χαμηλό αυτό σκορ, ξεχώρισε ο Αντωνόπουλος με 1 τρίποντο και συνολικά 5 πόντους για τους New York Pic-Knicks. Από τον Εθνικό Star δε θα ξεχωρίσει κάποιος επιθετικά, με 4 παίκτες να πετυχαίνουν από ένα δίποντο.

Η δεύτερη περίοδος θα είναι χειρότερη από την πρώτη με επιμέρους σκορ 6-7, υπερ του Εθνικού Star. Θα δούμε αμέτρητα και σε καταιγιστικό ρυθμό λάθη και από τις δύο ομάδες, ενώ και οι τελικές τους επιλογές και προσπάθειες δεν θα είναι οι πλέον ενδεδειγμένες. Τα λάθη ήταν τόσα πολλά, που οι ομάδες δεν κατόρθωναν να φτάσουν σε προσπάθεια για σκορ. Ο Τσαγκάρης θα βάλει τους 4 από τους 6 πόντους των New York Pic-Knicks και ο Ζαχαριαδής θα ξεχωρίσει με 1 τρίποντο για τον Εθνικό Star.

Ευτυχώς στην τρίτη περίοδο, επιτέλους είδαμε ωραίο μπάσκετ χωρίς λάθη και τις ομάδες να σκοράρουν. Αυτά μέχρι τη στιγμή που οι New York Pic-Knicks πήραν διαφορά 6 πόντων και ανάγκασαν τον Εθνικό Star σε 2 συνεχόμενα taim out 6’ και 43’’, και 5’ και 02’’ δεύτερα πριν τη λήξη της περιόδου. Παρά τα taim out, ο Εθνικός Star θα κολλήσει επιθετικά ή θα πάει σε κακές επιθέσεις, σε αντίθεση με τους New York Pic-Knicks και έτσι η περίοδος έληξε 31-22. Ο Αθανασίου θα κάνει αισθητή την παρουσία του αμυντικά, ενώ στην επίθεση θα πετύχει 6 πόντους. Και σε αυτήν την περίοδο, δε θα ξεχωρίσουμε για την επιθετική του απόδοση, κάποιον παίκτη του Εθνικού Star.

Η κακή απόδοση του Εθνικού Star θα συνεχιστεί και στην τέταρτη περίοδο, και η μέγιστη τιμή της διαφοράς θα φτάσει τους 13 πόντους (35-22), ώσπου ξαφνικά ο Εθνικός Star θα ξυπνήσει και θα τρέξει ένα σερί 10-0 φθάνοντας στο 03’ και 44’’ πριν τη λήξη στο -3 (35-32). Ο Ζαχαριαδής τότε θα δώσει ανάσα στους New York Pic-Knicks, με ένα τρίποντο, και στα καλάθια των αντιπάλων θα απαντήσει με 4 πόντους ο Αντωνόπουλος. Το παιχνίδι θα διακοπεί 10’’ πριν τη λήξη, με αποβολή από το αγώνα του Σέργη (Εθνικός Star) και του Αντωνόπουλου (New York Pic-Knicks), μετά από αντιαθλητικό φάουλ του τελευταίου στον Δεληδάκη (Εθνικός Star). Το τελικό 42-39 θα διαμορφωθεί 2’’ πριν τη λήξη, με τρίποντο του Τσακαρισιανού, ο οποίος έκανε εξαιρετικό δεκάλεπτο με 8 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/10 βολές, 17/55 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 52 rebounds (14 επιθετικά), έδωσαν 7 assists, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 3/19 βολές, 15/65 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήραν 63 rebounds (24 επιθετικά), έδωσαν 5 assists, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 16 λάθη και δεν είχαν κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Αθανασίου (New York Pic-Knicks) που πέτυχε 10 πόντους έχοντας 5/11 δίποντα. Πέτυχε double-double καθώς πήρε 13 ριμπάουντ (3 επιθετικά), μοίρασε 1 assist και είχε 1 block, με τελικό efficiency 18 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Ζουρίδης (Εθνικός Star) που πέτυχε 7 πόντους έχοντας 1/4 βολές, 3/10  δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ (4 επιθετικά), μοίρασε 3 assists, έκλεψε την κατοχή της μπάλας 3 φορές και είχε τελικό efficiency 9 (Λάθη:4).

New York Pic-Knicks (Ζερδεβάς): Αθανασίου 10, Αντωνόπουλος 11(1), Βασιλείου, Δημητρέλλος 2, Ζαχαριαδής 5(1), Κοντογιάννης 2, Νάννος 4, Σπηλιωτόπουλος 2, Τσέτσικας, Τσαγκάρης 6.

Εθνικός Star (Σιαπάνης): Βαλμάς 6, Δεληδάκης 5, Ζουρίδης 7, Καπράλος 5(1), Παπαδάτος 2, Σέργης 4, Τσακαρισιανός 10(1).

Τι μας άρεσε: Περιμέναμε θρίλερ και είδαμε θρίλερ.

Τι δεν μας άρεσε: Με τόσο χαμηλό σκορ και άσχημα ποσοστά από τις 2 ομάδες, σε ένα τόσο κρίσιμο ματς είναι λογικό να υπάρχει ένταση. Οι δύο ομάδες δεν διαχειρίστηκαν την ένταση αυτή και υπήρξε ένταση στο τέλος που χάλασε όλο το παιχνίδι και την προσπάθειά τους.