11/02/2022
Milwaukee Sucks 14 25 18 18 - 75 -
Ιπ-πότες 13 14 21 6 - 54 -

Στο πρωτάθλημα ήταν Sucks!

Μπορεί στο κύπελλο να αποκλείστηκαν από τους Sun City Spurs, αλλά στο πρωτάθλημα ήταν ο εαυτός τους. Οι Milwaukee Sucks κέρδισαν τους ελλιπέστατους Ιππότες (αγωνίστηκαν με μία πεντάδα) με 75-54 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 6-6. Στο 5-7 η ομάδα του Αγγελόπουλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι -χέρι στο σκορ χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Οι Milwaukee Sucks ήταν λίγο καλύτεροι και με τους Οικονόμου και Διαμάντη να σημειώνουν από 6 πόντους προηγήθηκαν με 14-13. Για τους Ιππότες, 5 πόντους έβαλε ο Αγγελόπουλος και από 4 οι Σάλλαρης και Κεκεμπάνος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Milwaukee Sucks συνέχισαν να διατηρούν με δυσκολία το προβάδισμα τους, χωρίς ωστόσο να μπορούν να πάρουν μία ασφαλή διαφορά και να «καθαρίσουν» το ματς. Με τους Μαριόλη, Διαμάντη και Μαυροειδή να σκοράρουν έτρεξαν ένα επιμέρους 25-14 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο συν 12, 39-27. Για την ομάδα του Κεκεμπάνου, αρκετά καλός στην επίθεση ήταν ο Αγγγελόπουλος που δημιουργούσε προβλήματα με τα drive του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ιππότες έβγαλαν σφυγμό στα πρώτα λεπτά και μείωσαν σε μονοψήφια διαφορά. Ωστόσο οι Μilwaukee Sucks με τον Κώστα Οικονόμου να είναι σε μεγάλη βραδιά και να βάζει ακόμα 9 πόντους, διατήρησαν το προβάδισμα τους στους 9, 57-48 στο 30′. Για τους Ιππότες που αρνούνταν να παραδοθούν 11 πόντους έβαλε ο Νίκος Κεκεμπάνος που ήταν κυρίαρχος στις δύο ρακέτες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Milwaukee Sucks με την τεράστια εμπειρία τους όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν αλλά και το αύξησαν παίρνοντας τελικά την νίκη με 75-54. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού αφού οι Sucks είχαν τον έλεγχο και για τα 40΄. Οι Ιππότες πάλεψαν, δεν τα παράτησαν αλλά έμειναν από δυνάμεις, πληρώνοντας τις πολλές απουσίες τους.

ΜVP του παιχνιδιού ήταν ο Κώστας Οικονόμου με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κεκεμπάνος με 17 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι νικητές είχαν 31/69 εντός πεδιάς, 10/29 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 15 λάθη. Από την άλλη οι Ιππότες είχαν 25/84 εντός πεδιάς, 1/25 τρίποντα και 3/10 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα κι έκαναν 8 λάθη.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Διαμάντης 9, Μελιγκώνης 4, Σαμιωτάκης 11, Μαριόλης 8, Μαυροειδής 9, Οικονόμου 28, Γκολφινόπουλος 6.

Ιππότες (Σάλαρης): Αγγελόπουλος 19, Σάλλαρης 7, Κουρούμαλης 9, Μπαμπάτσικος 2, Κεκεμπάνος 17.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για την νίκη!

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές απουσίες των δύο ομάδων!