08/12/2022
Pressof BC 11 3 10 6 - 30 -
Mpaloniakos 18 13 7 9 - 46 -

Στο ρελαντί ο Mpaloniakos!

Το βραδάκι της Πέμπτης 9 Δεκεμβρίου στο Athens Sports Hall, ο Mpaloniakos με παρακαταθήκη το πολύ καλό του πρώτο δεκάλεπτο, έκανε διαχείριση της διαφοράς και έφτασες στην έκτη συνεχόμενη νίκη του, με 30 – 46 απέναντι στην Pressof.

Ο Μπαλονιακός μπήκε με τον αέρα του φαβορί στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση και με οδηγούς το δίδυμο Τζώλη και Μπαμπούση που πέτυχαν από 6 πόντους, διατηρούσε προβάδισμα με 11 – 18. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Pressof άργησε να μπει στην διαδικασία του ματς με Τσορτό-Καραντζιά να έχουν από 4 πόντους και τον Νομικό να πετυχαίνει ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπλόκαραν εντελώς από την καταπληκτική άμυνα του Μπαλονιακού, σκόραραν το μοναδικό τους καλάθι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Καραντζιά κι έμειναν στο -16. Οι φιλοξενούμενοι παρότι δεν ήταν και τόσο καλοί επιθετικά, βρήκαν λύσεις με Μπαμπούση(4), Καρατσαρέα, Κόντη, Λεβεντούρη και Μασσαλή, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 14 – 30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Pressof έσφιξε πολύ την άμυνα της και δέχτηκε μόνο 7 πόντους, ενώ στην επίθεση με αιχμή του δόρατος τον Νομικό με δύο τρίποντα, μείωσε 24 – 37. Για τον Mpaloniako που άλλαζε εξαιρετικά την μπάλα αλλά τα χάλαγε στην τελική προσπάθεια, ξεχώρισε ο Μπαμπούσης με 4 πόντους και ένα καλάθι πέτυχε ο Δημητρόπουλος.

Οι άμυνες ήταν πρωταγωνίστριες και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Pressof να βάζει μόλις 6 πόντους με Ταορτο(4)- Μακαρίτη, και τον Mpaloniako να βρίσκει λύσεις με τρίποντο του Λεβεντούρη και καλάθια από Δημητρόπουλο, Μπαμπούση και Μασσαλή, για το τελικό 30 – 46.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μπαμπούσης με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Καρατζιάς με 6 πόντους, 16 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Pressof είχε 15 / 39 δίποντα , 2 / 12 τρίποντα, 11 / 20 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ , μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 27 λάθη. Ο Μπαλονιακός είχε 22 / 51 δίποντα, 3 / 19 τρίποντα, 5 / 14 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ , έκλεψε 20 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Pressof(Καραντζιάς): Βρεττός, Καρατζιάς 6(16ρ.), Κοντάκος 2, Κρασάς, Μακαρίτης 2, Νομικός 9, Τσορτός 11.

Mpaloniakos(Ξενάριος): Δημητρόπουλος 6, Καρατσαρέας 2(8ρ.), Κατσώνης, Κόντης 2, Λεβεντούρης 8(9ρ.), Μασαλής 6, Μπαμπούσης 16(10ρ.), Τζώλης 6(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική άμυνα και το passing game των νικητών.