21/01/2023
La Bola De Papel - - - - - 89 -
Τα Βουνά Ath - - - - - 46 -

Στο ρελαντί η πρωτοπόρος La Bola !

Απόγευμα Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου η πρωτοπόρος La Bola de Papel είχε εύκολα έργο κόντρα στα νεοσύστατα Βουνά που πραγματοποίησαν μόλις την δεύτερή τους εμφάνιση στη διοργάνωση. Έβδομη διαδοχική νίκη για την ομάδα του coach Αβούρη που παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για την La Bola που μπήκε φουριόζα στο παρκέ και, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Καραϊσκάκη (14π.) και τις πολύτιμες βοήθειες του Μ. Τσουκάλη (7π.), έχτισε σημαντική διαφορά από νωρίς. Από πλευράς Βουνών οι Χόντος (4π.) και Καλογεράκης (3π.) έκαναν ό,τι μπορούσαν για να κρατήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 23-7.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του απόντα Μιχάλη Μαρινάκη συνέχισε να έχει τα ηνία, ανεβάζοντας το δείκτη της διαφορά πάνω από το +20, έχοντας αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία (7 διαφορετικοί σκόρερ). Στην αντίπερα όχθη, τα Βουνά παρουσιάστηκαν βελτιωμένα, βρίσκοντας λύσεις από τους Δ. Παναγιωτόπουλο (5π.), Χόντο (3π.), Τουρλιούμη (3π.) και Δικαίο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 19-13.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πατούν το γκάζι, εκτοξεύοντας το προβάδισμά τους στο +36, με τον Καραθανάση (14π.) να είναι ασταμάτητος σε αυτό το διάστημα. Λίγα πράγματα από τα Βουνά που βασίστηκαν στου Δικαίο (4π.), Χριστοδούλου (4π.) και Χόντο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 66-30.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά και το επιμέρους σκορ να γράφει 23-16. Ο Μ. Τσουκάλης (10π.) για την La Bola και ο Χόντος (10π.) από τα Βουνά ήταν οι δύο παίκτες που έκαναν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα, η La Bola de Papel είχε 25/38 δίποντα, 9/28 τρίποντα και 12/18 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 22 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα Βουνά είχαν 14/42 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Τσουκάλης με 26 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Χόντος με 19 πόντους και double-double, έχοντας 8/15 δίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και είχε μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

La Bola de Papel (Αβούρης) : Καλογεράκης 7 (1), Καραθανάσης 26 (1), Καραισκάκης 16 (2), Μαύρης 7, Τσουκάλης Μ. 26 (4), Τσουκάλης Π. 3 (1), Φλώρος 4.

Βουνά (Τουρλιούμης) : Δικαίος 6, Καλογερόπουλος 3, Παναγιωτόπουλος Π. 3 (1), Παναγιωτόπουλος Δ. 5 (1), Ράλλης, Τουρλιούμης 3 (1), Φιλντίσης, Χριστοδούλου 7 (1), Χόντος 19.

Τι μας άρεσε : Η πολυφωνία και η σοβαρότητα της La Bola.

Τι δεν μας άρεσε : Τα παρατράγουδα στην αρχή του αγώνα που έφεραν την αποβολή παίκτη των φιλοξενούμενων.