16/09/2021
Gkrouvaloi 3 10 6 9 - 28 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 18 14 20 20 - 72 -

Στο ρελαντί ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης!

Με εκκωφαντικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Basketaki Cup o Αρχιστράτηγος Βασδέκης, ο οποίος πήρε μία εύκολη νίκη με κόντρα στους Gkrouvalous.
Από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης έδειξε τις άγριες προθέσεις τους, αφού μπήκε στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο γκάζι και γρήγορα – γρήγορα πήρε διψήφια διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο συν 15, 18-3. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 7 πόντους έβαλε ο Παναγιώτης Βαρώτσος, ενώ για τους γηπεδούχους ο Νικολόπουλος.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Ο Βασδέκης συνέχισε να πηγαίνει σε ένα πάρα πολύ γρήγορο τέμπο, αφού ο Γρατσιάτος μπήκε στην εξίσωση βάζοντας 6 πόντους. Οι Gkrouvaloi, είδαν τον Παπαδάμ να βάζει 6 πόντους και να μένουν όσο μπορούν κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 32-13 υπέρ του Αρχιστράτηγου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Βασδέκης συνέχισε να ελέγχει το ματς και να έχει διαφορές μεγαλύτερες των 30 πόντων, κάνοντας διαχείριση. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 52-19. Γρατσιάτος από την μία με 7 πόντους και Παπαδάμ από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα και με τον νικητή να έχει κριθεί, οι δύο ομάδες δοκίμαζαν διάφορα πραγματάκια ενόψει της συνέχειας του Basketaki Cup. To τελικό 72-28 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα που είχα οι δύο ομάδες στο παιχνίδι, αφού ο Βασδέκης δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του.
Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Βαρώτσος με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Παπαδάμ με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 7 λάθη.
Συνολικά οι νικητές είχαν 29/79 εντός πεδιάς, 7/35 τρίποντα και 7/13 βολές. Πήραν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι Gkrouvaloi είχαν 11/68 εντός πεδιάς, 2/24 τρίποντα και 4/10 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα, έκαναν 23 λάθη και 1 τάπα.
Gkrouvaloi (Δημητρόπουλος): Νικολόπουλος 7, Παπαδάμ 14, Βόρδος, Μπουτσίνης, Μαξούρης, Μαξούρης Μ, Καλογερόπουλος 5, Καλαφατάκης 2.
Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Τογγαλίδης): Βασδέκης 5, Μουτεβέλης 5, Τογγαλίδης 7, Κυριακίδης, Γερακίνης 9, Μαγκανιάρης 8, Ευσταθίου 4, Βαρώτσος 12, Σύκαρης 4, Γρατσιάτος 18.
Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!