03/03/2022
Παντοφlakers 4 12 12 19 - 47 -
Hoopers BC 18 10 14 17 - 60 -

Στο ρελαντί οι Hoopers!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 1 , οι Hoopers πραγματοποίησαν την ενδέκατη νίκη στη διοργάνωση , καθώς επιβλήθηκαν των ΠαντοφLakers  με σκορ 47-59 .    .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Νεκτάριο Σιδέρη , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησε στους αιθέρες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 16 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το μαχαίρι στο στόμα , αφού με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα  πέτυχαν δώδεκα αναπάντητους πόντους , 0-12 , με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού , 4-18  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μυστακίδης με 6 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη οι Γαρυφαλλίδης και Καρκάνης είχαν από 2 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο Τσεκούρας και η παρέα του διατήρησαν τη διαφορά των δεκατεσσάρων πόντων , 8-22 και 10-24 , οι ΠαντοφLakers με ισάριθμους πόντους του Δημακόπουλου  μείωσαν στους δέκα , 14-24  , για να έρθει η απάντηση των πορτοκαλί και με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 2-4 να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο συν δώδεκα , 16-28  . Οι Μπίθας , Τσουκάτος , Σιδέρης και Λιαράκος πέτυχαν από 2 πόντους , ενώ από τους γηπεδούχους ο Δημακόπουλος είχε 8  .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με το τέλος του δεκαλέπτου να τους βρίσκει μπροστά με σκορ 28-42  . Ο Σιδέρης πέτυχε 5 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Πατσίκας .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Hoopers άνοιξαν τη διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους δεκαεφτά πόντους , 37-54 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν την ενδέκατη νίκη στο πρωτάθλημα της Development 1 με σκορ 47-59  . Ο Νεκτάριος Σιδέρης σε αυτό το διάστημα πέτυχε 10 πόντους , ενώ o Γαρυφαλλίδης είχε 7  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νεκτάριος Σιδέρης με 16 πόντους , 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Γιάννης Δημακόπουλος  είχε 15 πόντους , 17 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι Hoopers  είχαν  20/59 δίποντα , 2/9 τρίποντα , 13/21 βολές , 41 ριμπάουντ , 7 ασίστ ,  13 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 13 λάθη , ενώ οι ΠαντοφLakers  είχαν 17/45 δίποντα , 2/18 τρίποντα , 7/12 βολές , 45 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 5 κλεψίματα  και 17 λάθη .

ΠαντοφLakers (Πατσίκας): Δημακόπουλος 15  , Καρτεράκης , Πατσίκας 8 , Γαρυφαλλίδης 15 , Καρκάνης 5 , Παπαχρήστου 4  .

Hoopers(Τσεκούρας) : Μπίθας 4 , Λιαράκος 11 , Τσουκάτος 5 , Σιδέρης 16 , Μυστακίδης 6 , Γεωργόπουλος 6 , Στανωτάς 2 , Τσεκούρας 3 , Λιόκας 6   .

Τι μας άρεσε : Τα 13 συνολικά κλεψίματα των νικητών !