22/02/2022
Los Abeles Fakers 21 24 16 12 - 73 -
Baca Juniors BC 5 6 27 11 - 49 -

Στο ρελαντί οι Los Abeles Fakers!

Την δέκατη τρίτη νίκη τους στον έκτο όμιλο της Development 2 League πανηγύρισαν οι Los Abeles Fakers, που κέρδισαν εύκολα στο κλειστό του Κάρβουνου την Baca Juniors με 73-49.
Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν στο παρκέ οι Los Abeles Fakers που πήραν δίψηφια διαφορά και προηγήθηκαν με 16, 21-5 με το τέλος της περιόδου με τον Αντωνάκη να σημειώνει 6 πόντους με 2 τρίποντα. Για την Baca, 4 έβαλε ο Γεωργόπουλος.
Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Fakers πρακτικά να τελειώνουν το ματς. Με τους Αντωνάκη, Βογιατζή και Ηρειώτη να σκοράρουν κατά ριπάς οι Fakers έτρεξαν ένα επιμέρους 24-6 σερί και πήγαν στα αποδυτήρια στο συν 34, 45-11 κλειδώνοντας το ματς. Για την Baca, 3 πόντους με ένα τρίποντο έβαλε ο Μπαρμπάκης.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Baca Juniors έβγαλε αντίδραση και με τους Δενδρινό και Μπαρμπάκη να διασκεδάζουν τις εντυπώσεις κατάφεραν να μειώσουν στο 30′ σε 61-38 ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους 30. Για τους Fakers που χαλάρωσαν, σκόραραν οι Φωτεινώς και Ηρειώτης.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα στο ματς. Οι Los Abeles Fakers, επικράτησαν με 73-49 με το τελικό σκορ να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς, αφού οι τυπικά γηπεδούχοι από την αρχή ως το τέλος ήλεγξαν το παιχνίδι απόλυτα και κυριάρχησαν.
MVP του παιχνιδιού ήταν ο Θοδωρής Ουζουνίδης με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε  ο Φώτης Μπαρμπάκης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.
Συνολικά οι νικητές είχαν 29/67 εντός πεδιάς, 10/25 τρίποντα και 5/11 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη οι ηττημένοι είχαν 19/52 εντός πεδιάς, 3/12 τρίποντα και 8//17 βολές. Πήραν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και έκαναν 23 λάθη.
Los Abeles Fakers:  Αντωνάκης, Μπογιατζής Θ 7, Κωνσταντινουδάκης, Πέγκας 4, Βογιατζής Π 12, Ουζουνίδης 6, Φωτεινός 15, Ηρειώτης 16.
Baca Juniors (Κασφίκης): Τσαμποδήμος 4, Κασφίκης 5, Δενδρινός 8, Δασκαλόπουλος 1, Κατσιάδας 3, Γεωργόπουλος 8, Μπαρμπάκης 12, Βολιώτης 8.
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Fakers!
Τι δεν μας άρεσε: Κάποια νευράκια που υπήρχαν στο ματς.