15/07/2021
Μίνωες 17 12 13 10 - 52 -
Peristeri Phantoms 8 11 9 11 - 39 -

Στο ρελαντί οι Μίνωες!

Το βραδάκι της Τετάρτης 14, Ιουλίου στο Αρένα , οι Μίνωες χωρίς να ανεβάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν με 52 – 39 των έτοιμων για διακοπές Ξοφλημένων.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης οι Μίνωες πήραν τα ηνία του αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Χαϊδάκη(9) και Μάρκο(4) προηγήθηκαν 17 – 8 των Ξοφλημένων (Κότσιρας, Φιλιππής, Φλάκας) στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ξοφλημένοι προσπαθούσαν να μείνουν στο ματς με τον Σαρικλάκη να βάζει 6 πόντους και τους Γεωργακά και Φιλιππή να βοηθούν, όμως οι γηπεδούχοι με 5 πόντους του Μάρκου, 4 του Χαϊδάκη και τρίποντο του Αλεξόπουλου πήγαν με διψήφια διαφορά στα αποδυτήρια(29-19).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μίνωες με τους Μάρκο και Κυριακόπουλο να βάζουν από 4 πόντους κρατούσαν άνετα το υπέρ τους σκορ, ενώ στην αντίπερα όχθη Γεωργακάς (4)και Φιλιππής(5) σκόραραν για το 42 – 28.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι και με τον Γεωργακά να βάζει 8 πόντους και καλάθια από Κάλλα και Φλάκα πλησίασαν 43 – 39. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι συνήλθαν και με τον Αλεξόπουλο να βάζει 5 πόντους και βολές από Χαϊδάκη και Παπαστάμο υπέγραψαν το υπέρ τους τελικό 52-39.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννης Μάρκος με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αγαθοκλής Γεωργακάς με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Μίνωες είχαν: 17 / 39 δίποντα, 4 / 16 τρίποντα, 6/ 10 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη. Οι Ξοφλημένοι είχαν 10 / 34 δίποντα, 5 / 36 τρίποντα, 4 – 6 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Μίνωες(Μάρκος): Μιχαηλίδης, Μάρκος 13 (13ρ.), Χαϊδάκης 17, Αλεξόπουλος 13 (7ρ.), Παπαστάμος 5 (10ρ.), Κυριακόπουλος 4 (9ρ,4ας.), Μπαχάς.

Ξοφλημένοι(Γεωργακάς): Φλάκας 4(6,ρ.), Φιλιππής 10, Κότσιρας 3(3ας.), Σαρικλάκης 6(6ρ.), Γεωργακάς 14 (3ας.), Κάλλας 2 (13ρ.).

Τι μας άρεσε: Ένα απο τα πιο ήσυχα παιχνίδια όλων των ετών!