23/11/2021
Myrmidons BC 12 16 24 20 - 72 -
Gran Camaria 14 8 17 14 - 53 -

Στο ρελαντί οι Μυρμιδόνες!

Βράδυ Δευτέρας στο Basketaki Arena οι Myrmidons επικράτησαν άνετα των Gran Camaria με 72-53 και με τους 4 εκ των 6 παικτών του ρόστερ διψήφιους. Έκτη νίκη σε ισάριθμα για τους Μυρμιδόνες, πάλεψαν τα μόλις 5 Camaria, αλλά μοιραία έμειναν από ανάσες και γνώρισαν την 5η τους ήττα στον 1ο όμιλο της Development League 2.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί.  Τα Gran Camaria βρήκαν σταθερό στήριγμα στα αδέρφια Τσακανίκα (6 πόντους ο Γιώργος, 4 ο Αριστείδης), ενώ οι Μιχαλιτσιάνος και Βακαλόπουλος σκόραραν από 2 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι έτρεξαν με κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο, εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητά τους και σκόραραν με τους Γιώργο (6π.) και Χάρη Γεωργικόπουλο (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-14.

Εμφανώς βελτιωμένοι, οι Myrmidons πήραν κεφάλι στο σκορ στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Απόστολος Πούγκας ξεχώρισε σε αυτό το χρονικό σημείο με 6 πόντους, ενώ οι Καλόσακας, Νιωτάκης και Γεωργικόπουλος Χ. προσέθεσαν από 3 πόντους έκαστος. Τα Gran Camaria βασίστηκαν στους Γιώργο Βακαλόπουλο (4π.), Α. Τσακανίκα (2π.) και Β. Σακελλαρίου (2π.) και έμειναν σε απόσταση ασφαλείας. Σκορ ημιχρόνου, 28-22.

Μετά την ανάπαυλα, οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν αρκετά. Αυτό ευνόησε τους γηπεδούχους και μετέπειτα νικητές που είδαν τον Δημήτρη Καλόσακα να κάνει τη διαφορά με 8 πόντους και 2 τρίποντα. Ο Απόστολος Πούγκας και τα αδέρφια Γεωργικόπουλου σκόραραν από 5 πόντους και οι Myrmidons ξέφυγαν με διψήφιο προβάδισμα. Στον αντίποδα, ο Γιώργος Τσακανίκας ήταν εξαιρετικός με 8 πόντους, με τον αδερφό του να ακολουθεί σκοράροντας 4 και τον Μιχαλιτσιάνο να τους συνεπικουρεί με ακόμη 5 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-39.

Το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού τόσο η διαφορά όσο και οι ανάσες τον φιλοξενούμενων δεν επέτρεπαν κάτι διαφορετικό. Οι Myrmidons διαχειρίστηκαν εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα διευρύνοντας το, ενώ τα Camaria προσέφεραν κάποιες πολύ όμορφες συνεργασίες.

Στο τέλος του αγώνα οι Myrmidons BC είχαν 25/47 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 3 μπλοκ. Τα Gran Camaria είχαν 25/66 δίποντα, 1/10 τρίποντα και 0/4 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Χάρης Γεωργικόπουλος με 22 πόντους, έχοντας 9/12 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αριστείδης Τσακανίκας με 12 πόντους και double-double, έχοντας 6/15 δίποντα. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Myrmidons BC (Καλόσακας) : Γεωργικόπουλος Χ. 22 (6 ριμπ., 4 ασί., 1 τρίπ.), Νιωτάκης 5 (8 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Πούγκας 13 (13 ριμπ.), Καλόσακας 11 (5 ριμπ., 3 τρίπ.), Σιμωνετάτος 3 (9 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Γεωργικόπουλος Γ. 18 (7 ριμπ., 9 ασί.).

Gran Camaria (Βακαλόπουλος) : Μιχαλιτσιάνος 15 (8 ριμπ., 3 ασί., 1 τρίπ.), Σακελλαρίου 4 (5 ριμπ., 1 μπλοκ), Βακαλόπουλος 8 (5 ριμπ.), Τσακανίκας Α. 12 (21 ριμπ., 2 ασί.), Τσακανίκας Γ. 14 (4 ριμπ., 4 ασί.).

Τι μας άρεσε : Το καλό κλίμα της αναμέτρησης.