16/06/2020
Retro Pacers 23 26 11 23 - 83 -
Χάνειball 15 9 12 12 - 63 -

Στο ρελαντί οι Retro Pacers!

Την Δευτέρα το βράδυ 15 Ιουνίου στο κλειστό του Enersize , οι Retro Pacers παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα και παίζοντας ωραίο μπάσκετ επικράτησε άνετα 83 – 63 της Χάνει_Ball.

Με τον Κοψιδά να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα και καλάθια από Κάππο και Τσιλιμπάρη οι Pacers προηγήθηκαν γρήγορα με 11 – 7 της Χάνει_Ball που σκόραρε με Βασιλείου(5)και Κ.Κ. Χριστόπουλο. Οι Γηπεδούχοι παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ με 8 ακόμα πόντους του εξαιρετικού Κοψιδά και 5 του Αναγνωστόπουλου έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23 – 15, ενώ για την Χάνει_Ball , Κ.Σ. Χριστόπουλος κυρίως(6) και Δ. Χριστόπουλος σκόραραν.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με Δ. Χριστόπουλο, Διαμάντη και Ταβουλαρέα, όμως στη συνέχεια ο Κωστής με 8 πόντους οδηγούσε στο σκοράρισμα και οι Κρίθυμος, Γεωργάρας και Κοψιδάς(4) βοήθησαν να φτάσει η διαφορά στους 19(39-20). Το ημίχρονο έκλεισε με την Χάνει_Ball να πετυχαίνει δύο καλάθια με Δ .Χριστόπουλο και Κ.Σ. Χριστόπουλο ενώ για τους ασταμάτητους Πέισερς Γεωργάρας και Κοψιδάς πέτυχαν από 5 πόντους διαμορφώνοντας το 49-24!

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι με Βέλλη, Κοψιδά, Κάππο και Κωστή πέτυχαν 11 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη Διαμάντης,.Κ.Κ.Χριστόπουλος(7),Βασιλείου και Δ.Χριστόπουλος διαμόρφωναν το 60-41.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικό από πλευράς σκοραρίσματος για τις δύο ομάδες(23-22).Στα πρώτα 5 λεπτά οι Retro μεγάλωναν την διαφορά με Κοψιδά, Βέλλη και Αναγνωστόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ενώ για τους φιλοξενούμενους Δ. Χριστόπουλος, Κ.Κ.Χριστόπουλος και Βασιλείου έγραφαν το 75– 55. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με ακόμα 4 πόντους του Κωστή και 4 του Κοψιδά έφτασαν την διαφορά έως και τους 26(83 – 57) και απλά η Χάνει_Ball με Κ.Κ. Χριστόπουλο, Δ. Χριστόπουλο και Ταβουλαρέα διαμόρφωσαν το τελικό 83 – 63.

Mvp Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος ο Κοψιδάς με 35 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Χριστόπουλος με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Συνολικά οι Retro είχαν 30 – 57 δίποντα, 3 – 19 τρίποντα, 14 – 16 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Η Χανει_ball είχε 21 – 49 δίποντα, 5 – 20 τρίποντα, 6 – 15 βολές, κατέβασε 31 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Retro Pacers (Αναγνωστόπουλος): Βέλλης 11 (11ρ,6ασ.), Κοψιδάς 35 (10ρ.),Κωστής 14, Κάππος 6, Αναγνωστόπουλος 6 (6ρ.), Κρίθυμος 2, Τσιλιμπάρης 2 (3ασ.), Γεωργάρας 7.

ΧανειBall (Χριστόπουλος Δ.): Βασιλείου 10, Κ.Σ. Χριστόπουλος 15 (6ρ.),Κ.Κ Χριστόπουλος 16, Δ. Χριστόπουλος 15, Διαμαντής 4, Ταβουλαρέας 3.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα.