01/10/2022
Retro Pacers 18 23 18 18 - 77 -
Flying Circus 16 15 11 11 - 53 -

Στο ρελαντί, οι Retro Pacers!

Την δεύτερη τους νίκη για τον δεύτερο όμιλο της Development, πέτυχαν το απόγευμα του Σαββάτου στο Σεφ οι Retro Pacers, καθώς με πολύ καλή απόδοση για τρία τουλάχιστον δεκάλεπτα , επικράτησαν εύκολα με 77 – 53 απέναντι στο Flying Circus .

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Retro να έχουν μικρό προβάδισμα 18 – 16. Ο Γεωργάρας οδηγούσε την επίθεση των προπορευόμενων με 6 πόντους, με τον Βασιλειάδη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4 και τον Ιωαννίδη να πετυχαίνει ένα τρίποντο, ενώ οι Circus είχαν εφτά διαφορετικούς παίκτες που σκόραραν, με τον Αλεξάκη να ξεχωρίζει με 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Μπουρμπόν – Ιωαννίδη με 6 πόντους έκαστος και βοήθειες από Γεωργάρα – Χριστοδούλου που πέτυχαν από 4, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 41 – 31. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι κυνηγούσαν το σκορ, με τον Αλεξάκη να είναι μακράν ο πρώτος τους σκόρερ με 10.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η τρίτη περίοδος, με την διαφορά για τους Πέισερς να φτάνει το + 17. Οι Circus δεν έβρισκαν λύσεις στην άμυνα και δυσκολεύονταν στην επίθεση, με τον Μπουγιούρη να τραβάει το κουπί με 4 πόντους και τέσσερις ακόμα παίχτες να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ το προβάδισμα για τους γηπεδούχους διεύρυναν κυρίως η τριάδα Γεωργάρας με 6, Μπουρμπόν και Βασιλειάδης με 5 πόντους αντίστοιχα.

Δεν άλλαξε κάτι στον αγώνα στην τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν κυρίως με Κάκια(4), Αλεξάκη και τους γηπεδούχους να υπογράφουν την νίκη τους με το Βασιλειάδη να πετυχαίνει 7 πόντους, τον Μπουρμπόν 4 και τον Αναγνωστόπουλο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο, για το τελικό 77 – 53.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Σπύρος Γεωργάρας με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Αλεξάκης με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Retro είχαν 23/45 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 16/30 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Οι Circus είχαν 21/51 δίποντα, 2/24 τρίποντα, 5/12 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 8(9ρ.), Βαμβακάρης 2, Βασιλειάδης 19, Γεωργάρας 17(14ρ.), Ιωαννίδης 10(9ρ.), Μπουρμπόν 15, Χριστοδούλου 6(9ρ.).

Flying Circus(Λαγκάδας): Αλεξάκης 19(13ρ.), Ασημακόπουλος 2, Γλυνός 2, Κάκιας 10, Λαγκάδας 4, Μπουγιούρης 10(12ρ.), Πιπιλής 6, Ψητός 5.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα που έχει το φετινό ρόστερ των Pacers.