02/03/2022
Kavlanta Hawks 12 12 16 20 - 60 -
Shadows 20 27 23 14 - 84 -

Στο ρελαντί οι 5 Shadows!

Βράδυ Τρίτης στο Basketaki Arena οι Kavlanta Hawks (3-9) υποδέχθηκαν τους Shadows (6-4) σε ένα ματς που οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με πληθώρα απουσιών. Οι Shadows ήταν ανώτεροι ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας και επικράτησαν άνετα με 60-84, φτάνοντας έτσι τις 10 νίκες στον τέταρτο όμιλο της D2 League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με πολυφωνία στην επίθεση και τους Δημήτρη Παπαγιάννη (8π.), Κωνσταντίνο Πασχάλη (4π.) και Γιώργο Αθανασιαδή (4π.) να ξεχωρίζουν, οι Shadows μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, οι Παναγιώτης Μπήτρος (5π. με 1 τρίπ.) και Παναγιώτης Παπαδημητρόπουλος (5π.) κράτησαν τους Hawks σε λογική απόσταση. Σκορ δεκαλέπτου, 12-20.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο, με τους Shadows να παραμένουν σοβαροί και αποτελεσματικοί, διευρύνοντας το υπέρ τους προβάδισμα. Για δεύτερο σερί δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από όλους τους παίκτες τους. Το δίδυμο Κωνσταντίνος Πασχάλης και Παναγιώτης Τζώλης αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος επιθετικά με 8 πόντους έκαστος. Οι Hawks δεν είχαν ανάλογη πολυφωνία, όμως ο Μαξίμ Μποίκο ήταν εξαιρετικός, σκοράροντας 10 πόντους σε αυτό το διάστημα και δίνοντας πολλή ενέργεια στην ομάδα του. Σκορ ημιχρόνου, 24-47.

Ελαφρώς πιο μοιρασμένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με το επιμέρους σκορ να γράφει 16-23 και τους Shadows να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +30. Ο Δημήτρης Παπαγιάννης προσέθεσε ακόμη 10 πόντους στην πλούσια συλλογή του, ενώ οι Παναγιώτης Τζώλης και Δημήτρης Πασχάλης είχαν από 5 και 6 πόντους αντίστοιχα. Οι Kavlanta παρότι είχαν μεγαλύτερο μέσο όρο ηλικίας και μόλις μια επιλογή από τον πάγκο πάλεψαν να κρατήσουν τη διαφορά σε λογικά πλαίσια, με τους Παναγιώτη Παπαδημητρόπουλο (4π.), Μαξίμ Μποίκο (4π.) και Παναγιώτη Πεντάρη (6π.) να ξεχωρίζουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-70.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά και τους Hawks να επικρατούν στο επιμέρους σκορ με 20-14. Διονύσης Ντέμος και Μαξίμ Μποίκο σκόραραν από 10 πόντους έκαστος, ενώ ο Παπαγιάννης ολοκλήρωσε την mvp εμφάνισή του με ακόμη 8 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Στο τέλος του αγώνα οι Kavlanta Hawks είχαν 28/76 δίποντα, 1/11 τρίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Shadows είχαν 37/71 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Παπαγιάννης με 30 πόντους και double-double, έχοντας 15/27 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από του ηττημένους ξεχώρισε ο Μαξίμ Μποίκο με 26 πόντους και double-double, έχοντας 13/23 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/2 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Kavlanta Hawks (Μπήτρος) : Ντέμος 12 (3 ριμπ., 3 ασί., 1 μπλοκ), Μπήτρος 7 (1 τρίπ.), Παπαδημητρόπουλος 9 (8 ριμπ., 2 κλεψ.), Πεντάρης 6 (15 ριμπ., 5 ασί., 6 κλεψ., 1 μπλοκ), Μποίκο 26 (10 ριμπ., 7 κλεψ.), Τσαντές.

Shadows (Τζώλης) : Πασχάλης 20 (6 ριμπ., 2 ασί.), Αθανασιάδης 10 (7 ριμπ., 5 ασί.), Παπαγιάννης 30 (14 ριμπ., 2 κλεψ., 1 μπλοκ), Τζώλης 17 (19 ριμπ., 2 ασί., 1 τρίπ.), Μασσαλής 7 (9 ριμπ., 7 ασί., 5 κλεψ., 1 τρίπ., 1 μπλοκ).

Τι μας άρεσε : Ο φρενήρης ρυθμός του αγώνα.