11/07/2021
Delicatoi 12 12 10 16 - 50 -
Peristeri Wardogs 20 7 16 15 - 58 -

Στο σπίτι τους δε χάνουν οι Wardogs!

Μετά από ένα αμφίρροπο και γεμάτο όμορφες φάσεις παιχνίδι, οι Peristeri Wardogs πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους αντιπάλους τους, καθώς οι Delicatoi, παρά τα καλά τους διαστήματα, δεν βρήκαν λύση στους αιφνιδιασμούς των γηπεδούχων, με την αναμέτρηση να κλείνει στο 50-58 και τους Wardogs να κατακτούν πανάξια την πρώτη θέση στον τρίτο όμιλο της Development.

Τόμσον και Ζωγραφάκης από νωρίς έδειξαν τις διαθέσεις τους, καθώς οι Delicatoi αξιολόγησαν σωστά την έλλειψη βάθους στις θέσεις των ψηλών των Wardogs, χτυπώντας κατά κύριο λόγο στο ζωγραφιστό. Ο μπαρουτοκαπνισμένος Μπασδάνης και ο εξαιρετικός στο συγκεκριμένο παιχνίδι Στάικος έτρεξαν, βρήκαν εύκολα καλάθια, με τους Wardogs να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά με 12-20.

Το πρόβλημα που αντιμετώπισε με τα προσωπικά φάουλ ο Σοφός, έφερε στην επιφάνεια ακόμη παραπάνω τη “γύμνια” στη θέση “5” στο βάθος του πάγκου των φιλοξενούμενων, με τον νεοεισελθόντα Γερεουδάκη να κυριαρχεί ψηλά και με απανωτούς πόντους, οι Delicatoi μείωσαν στους τρεις πόντους στο κλείσιμο του ημιχρόνου, 24-27.

Ο πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο Χρόνης, συνέχισε να αποτελεί επιθετική εγγύηση για τους Peristeri Wardogs, ο Θοδωρής Καρακατσάνης τον στήριξε επιθετικά και με τους παίκτες των φιλοξενούμενων (με στυλοβάτη τον Μπουργαζά) να βοηθούν συνολικά στον τομέα των ριμπάουντ, καθώς οι Τόμσον και Γερεουδάκης υπερτερούσαν αισθητά, η ψαλίδα άνοιξε ξανά στο 34-43, πριν την κρίσιμη τελευταία περίοδο του παιχνιδιού.

Εκεί παρά τους απανωτούς πόντους του Γερεουδάκη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν “κατάθεση ψυχής” αντέχοντας την  προσπάθεια ανατροπής που ξεκίνησαν οι Delicatoi, με τον Μπασδάνη να βγαίνει μπροστά και να οδηγεί τους Peristeri Wardogs στην νίκη, με τελικό σκορ 50-58.

Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Χρόνης με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιάννης Γερεουδάκης με 24 πόντους , 13 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι Delicatoi είχαν 24/63 δίποντα, 0/19 τρίποντα, 2/2 βολές, 55 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/46 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 7/12 βολές, 38 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 6 λάθη.

Delicatoi (Τζεδάκης): Τόμσον 8 (17 ριμπ. ), Αστυφίδης 2, Αυγούλης 2, Γερεουδάκης 24 (13 ριμπ. ), Ζωγραφάκης 14, Τζεδάκης.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Καρακατσάνης Θ. 9 (5 ασ.), Μπασδάνης 17 (10 2.), Μπουργαζάς 2 (5 ριμπ.), Στάικος 12, Χρόνης 17, Καρακατσάνης Κ. , Σοφός 1.

Τι μας άρεσε: Η “τηλεπάθεια” ανάμεσα στα αδέρφια Καρακατσάνη!