09/03/2022
Lyonmen 12 17 6 21 - 56 -
Basket Maniacs 12 12 12 7 - 43 -

Στο τέλος έδειξαν τα δόντια τους οι Lyonmen!

Ανεβάζοντας στροφές στην τέταρτη περίοδο του παιχνιδιού, οι Lyonmen κέρδισαν τους Basket Maniacs με 56-43 στο κλειστό του ΣΕΦ και μετά την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Master League συνεχίζουν να βρίσκονται στην τέταρτη θέση.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 12-12. Για τους γηπεδούχους 4 πόντους έβαλε ο Τζουβάνας και ένα τρίποντο ο Καλαποθαράκος, ενώ για τους Basket Maniacs 5 πόντους είχε ο Negrin και ένα τριποντάκι ο Μπενής.

Στην δεύτερη περίοδο οι Lyonmen ήταν καλύτεροι στα σημεία, βρέθηκαν μέχρι και στο +7, 25-18, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 29-24, χάρη σε 5 πόντους του Αποίκου και 4 του Θεοδώρου. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Negrin και οι 3 του Σπύρου Στασινόπουλου.

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Μπενή, Γιώργο Στασινόπουλο και Καλαμιώτη με 3 πόντους έκαστος, οι Μανιακοί έφεραν τούμπα το ματς και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 35-36. Μοναδικός διασωθέντας της ομάδας του Ψυχογιού σε εκείνο το κομμάτι της αναμέτρησης ο Θεοδώρου με τους 5 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 35-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα “Λιοντάρια” μπήκαν αποφασισμένα για τη νίκη και με τους Θεοδώρου, Αποίκο, Καλαποθαράκο, Φραντζέσκο και Ηλιόπουλο να βρίσκουν στόχο, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 56-43! Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι, με τους Καλαμιώτη και Δημητριάδη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 18/52 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/18 βολές, 10/41 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Κορυφαίος των Lyonmen ο Τζουβάνας με 4 πόντους, έχοντας 2/3 βολές και 1/6 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Καλαμιώτης με 10 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 4/6 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Lyonmen (Ψυχογιός): Θεοδώρου 17 (2), Καλαποθαράκος 8 (1), Ηλιόπουλος 4, Δημητρίου 2, Τζουβάνας 4, Φραντζέσκος 4 (1), Δουκέρης 2, Αντωνίου 4, Σάρλης 2, Αποίκος 9

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Negrin 11 (2), Καλαμιώτης 10, Κεραμάρης 2, Σασσάς, Στασινόπουλος Γ. 5, Δημητριάδης 4, Μπενής 6 (2), Στασινόπουλος Σ. 5, Κάκκος

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό φινάλε των Lyonmen!