24/01/2020
Gourmedistas 14 18 10 24 - 66 -
Elapuse BC 14 10 20 17 - 61 -

Στο τέλος, η τύχη χαμογέλασε στους Gourmedistas!

Οι Gourmedistas και οι Elapuse BC, έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 4 φορές στο παρελθόν με τους Elapuse BC να έχουν δημιουργήσει παράδοση κερδίζοντας όλες τις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Οι Gourmedistas, θα έχουν την ευκαιρία το βράδυ της 23-1-2020, στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Winter Master League, να σπάσουν αυτήν την εις βάρος τους παράδοση, μα θα βρουν απέναντι τους, τους Elapuse BC ετοιμοπόλεμους.

Πολύ δυνατά θα μπουν και οι δύο ματς στο παιχνίδι με την πρώτη περίοδο να λήγει 14-14. Οι Gourmedistas είχαν πάρα πολλά άστοχα τρίποντα, αλλά την ίδια στιγμή πολλά επιθετικά rebounds. Για τους Gourmedistas ξεχώρισαν οι Μαυράκης και Σαΐτης με 6 πόντους έκαστος, ενώ για τους Elapuse BC ξεχώρισαν ο Φραγκογιάννης με 2 τρίποντα και ο Βλαντής με 4 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι Gourmedistas θα μπουν πολύ πιο αποφασισμένοι για τη νίκη και θα εκμεταλλευτούν το πρόβλημα στα rebounds που είχαν οι Elapuse BC. Παράλληλα οι Elapuse BC ήταν σημαντικά άστοχοι με το σκορ δεκαλέπτου να είναι 18-10 και την περίοδο να λήγει 32-24. Για τους Gourmedistas ξεχώρισε με 2 τρίποντα ο Γιούργας, ενώ άλλο ένα τρίποντο και συνολικά 6 πόντους θα πετύχει και ο Πλακομιχελάκης. Για τους Elapuse BC. Ο Μιγιόνης θα πετύχει τους 5 πρώτους του πόντους και θα ακολουθήσει ο Αναγνώστου με 3.

Οι Gourmedistas, την τρίτη περίοδο, φάνηκαν να υποτιμούν τους Elapuse BC και να είναι πιο χαλαροί στο παιχνίδι τους, ως ψηλότερη ομάδα ίσως, λόγω των διπλών και τριπλών επιθέσεων που κέρδιζαν από τα επιθετικά rebounds. Οι Elapuse BC, δε θα αφήσουν την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη, και με σκορ δεκαλέπτου 10-20, θα πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ υπερ τους, 42-44. Το βασικό τους όπλο, ο Μιγιόνης, θα ξυπνήσει και θα πετύχει 10 πόντους, εκ των οποίων 2 τρίποντα. Τον ακολούθησαν επιθετικά  οι Βλαντής και Πιτσιλής με 4 πόντους ο καθένας. Από τους Gourmedistas 3 παίκτες τους, Μαυράκης, Γιούργας και Πλακομιχελάκης, θα πετύχουν 3 πόντους ο καθένας, με τους 2 τελευταίους να σκοράρουν με τρίποντο.

Ως εδώ όμως, η χαλαρότητα από τους Gourmedistas, καθώς στην τέταρτη περίοδο εμφανίστηκαν συγκεντρωμένοι και εκμεταλλεύτηκαν τα ατού τους όπως αρχικά στο παιχνίδι. Θα δούμε πολύ υψηλό σκορ, με το δεκάλεπτο να έρχεται 24-17 υπέρ των Gourmedistas και να κερδίζουν το παιχνίδι 66-61 πολύ δύσκολα. Οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες με τους Gourmedistas λίγο πιο τυχερούς στο τέλος, καθώς 2 από τα 4 τρίποντα που πέτυχαν στην τέταρτη περίοδο ήταν  αρκετά τυχερά και έμειναν αναπάντητα από τους Elapuse BC. Ο Πλακομιχελάκης, για τους Gourmedistas, ηγήθηκε της επικράτησης στο τέλος, με 9 πόντους (2 τρίποντα) και τον ακολούθησαν ο Αναστασόπουλος ο οποίος δεν είχε φανεί στο υπόλοιπο ματς με 7 πόντους (2 τρίποντα) και ο Σαΐτης με 4. Από τους Elapuse BC, έκανε ότι μπορούσε ο Μιγιόνης με 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/26 βολές, 13/32 δίποντα και 9/33 τρίποντα. Πήραν 43 rebounds (16 επιθετικά), έδωσαν 12 assists, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 13/21 βολές, 18/38 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 35 rebounds (9 επιθετικά), έδωσαν 8 assists, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Πλακομιχελάκης (Gourmedistas) που πέτυχε 20 πόντους έχοντας 4/5 βολές, 2/3 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ (2 επιθετικά), μοίρασε 3 assists, έκλεψε 3 φορές την κατοχή της μπάλας και είχε τελικό efficiency 24 (Λάθη:0).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Μιγιόνης (Elapuse BC) που πέτυχε 26 πόντους έχοντας 8/12 βολές, 6/9 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ (2 επιθετικά), μοίρασε 1 assist και είχε τελικό efficiency 20 (Λάθη:1).

Gourmedistas (Γεωργαντάς): Αναστασόπουλος 7(2), Γιούργας 11(3), Λυμπερόπουλος 4 (reb.O-D/7-4), Μαυράκης 11 (reb.O-D/6-9), Παπαϊωάννου, Πλακομιχελάκης 20(4), Σαΐτης 13, Τουμπανάκης.

Elapuse BC (Αναγνώστου): Αναγνώστου, Βλαντής 10, Δρίτσας 4, Μιγιόνης 26(2), Μόσχος 4, Νικολετσόπουλος 2, Πιτσιλής 6, Φραγκογιάννης 6(2), Ψιλιανός.

Τι μας άρεσε: Το ότι γύρισαν το παιχνίδι οι Elapuse BC, και τα αντανακλαστικά των Gourmedistas αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά χαμένα αμυντικά rebound από τους Elapuse BC και το ότι οι Gourmedistas επέλεγαν πολύ εύκολα το άστοχο τρίποντο, τη στιγμή που οι Elapuse BC είχαν χαμηλό σχήμα.