05/12/2019
Slam Drunkers 9 12 12 21 - 54 -
Πήγασος 8 6 13 3 - 30 -

Στο τέλος η ζυγαριά έγειρε προς τους Slam Drunkers!

Η πέμπτη αγωνιστική έφερε αντιμέτωπους, για τον δεύτερο όμιλο της Winter Development League, τους ισοδύναμους, μέχρι την τέταρτη αγωνιστική, Slam Drunkers και Πήγασο, οι οποίοι απαριθμούσαν μέχρι την μεταξύ τους σύγκρουση, τρεις νίκες και μία ήττα έκαστος. Το ματς αναμενόταν αμφίρροπο και όντως ήταν, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο.

Στην πρώτη περίοδο αποδείχθηκε πως οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες και μπήκαν το ίδιο δυνατά στο παρκέ, με κλειστές άμυνες και την ίδια επιθετική παραγωγικότητα. Χαρακτηριστικό είναι το σκορ περιόδου, με 9-8 υπέρ των Slam Drunkers. Από τους Slam Drunkers ξεχώρισε ο Πολίτης με 5 πόντους και από τον Πήγασο ο Γιασαφάκης με 6 πόντους.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους Slam Drunkers να βρίσκουν πιο εύκολα στόχο από τους παίχτες του Πήγασου οι οποίοι πέτυχαν μόλις 6 παρά τη μαχητικότητά τους. Ο Κουντούρης, ο μετέπειτα MVP του αγώνα από τους Slam Drunkers, θα πετύχει τους μισούς από τους 12 πόντους της ομάδας του, την περίοδο αυτή, μπαίνοντας και αυτός στον πίνακα των σκόρερ. Από την δεύτερη, κακή επιθετικά, περίοδο του Πήγασου θα ξεχωρίσει ο Κατινάκης με 4 πόντους.

H τρίτη περίοδος, και ενώ το σκορ ήταν 26-16 υπέρ των Slam Drunkers, θα σημαδευτεί από δύο συμβάντα που πιθανότατα έκριναν και το τελικό αποτέλεσμα. Το πρώτο θα είναι ο τραυματισμός του και η αποχώρηση από το ματς, του Γιασαφάκη για τον Πήγασο, ο οποίος είχε πετύχει τους 8 από τους 16 πόντους της ομάδας του μέχρι την έξοδό του. Το δεύτερο θα είναι η αγωνιστική αντίδραση των συμπαικτών του, οι οποίοι αν και μόνο πέντε πλέον, θα επιλέξουν να ανοίξουν το ρυθμό τους, καταλήγοντας να κερδίσουν το επιμέρους σκορ της περιόδου με 12-13. Ο Κουντούρης θα πετύχει άλλους 4 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ ο Μπίτσικας θα βοηθήσει με 5 πόντους εκ των οποίων ένα τρίποντο. Τρίποντο θα πετύχει και ο Πολίτης για τους Slam Drunkers. Με τον Γιασαφάκη απών, ο Πάντας θα σκοράρει 4 πόντους και άλλοι τρεις συμπαίκτες του, ο Καρατζής, ο Κατινάκης και ο Λεγάκης, από τρεις.

Στην τέταρτη περίοδο οι Slam Drunkers, ξεπερνώντας τον αιφνιδιασμό που δέχθηκαν την τρίτη περίοδο, και έχοντας και ένα +6 με το μέρος τους και δώδεκα παίκτες rotation, με απόλυτη ψυχραιμία θα διαχειριστούν το παιχνίδι και θα επικρατήσουν άνετα. Η περίοδος θα λήξει 21-3 υπέρ τους και ο ηλεκτρονικός πίνακας θα αναγράφει τελικό σκορ 54-30, χωρίς όμως αυτό να αντικατοπτρίζει και τα 40’ αγώνα. Ο Μπίτσικας θα ηγηθεί της ομάδας του με 2 τρίποντα και θα τον ακολουθήσουν οι Πολίτης και Πνευματικός με 4 πόντους ο καθένας. Από τον Πήγασο, ο Λεγάκης, ήταν που έμελλε να πετύχει τους 3 τελευταίους πόντους για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 17/38 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Πήραν 49 rebounds (8 επιθετικά), έδωσαν 12 assists, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 block. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 3/10 βολές, 12/44 δίποντα και 1/22 τρίποντα. Πήραν 33 rebounds (12 επιθετικά), έδωσαν 9 assists, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

MVP του αγώνα ήταν ο Κουντούρης (Slam Drunkers) που πέτυχε 14 πόντους έχοντας 2/2 βολές, 6/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ (1 επιθετικό), μοίρασε 5 assists, έκλεψε 1 φορά την κατοχή της μπάλας, με τελικό efficiency 20 (Λάθη:1).

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Γιασαφάκης (Πήγασος) που πέτυχε 8 πόντους έχοντας 4/10 δίποντα, με 7 ριμπάουντ (4 επιθετικά) και 3 κοψίματα, με τελικό efficiency 11 (Λάθη:1).

Slam Drunkers (Κουντούρης): Κανάκης, Αμπντέλ Ραχήμ Μαγκίντ 2, Κακλαμάνης 7(1), Κουντούρης 14, Πολίτης 12(1), Πνευματικός 4, Αδάμος Αλέξανδρος, Ζαχαράκης, Μπίτσικας 13(3), Καραγεώργος, Ρουσιάς 2, Αδάμος Στέργιος.

Πήγασος (Ρόκκας): Καρατζής 3(1), Πάντας 6, Σταυρόπουλος, Κατινάκης 7, Λεγάκης 6, Γιασαφάκης 8.

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι γενικότερα, μέχρι το σημείο που έμεινε με 5 παίκτες ο Πήγασος. Έπειτα, μας εξέπληξε θετικά που οι 5 εναπομείναντες Πήγασοι, δεν έκαναν συντήρηση δυνάμεων.

Τι δεν μας άρεσε: Ο συνολικός αριθμός παικτών του Πήγασου. Ένας πολύ ωραίος αγώνας, ξεκίνησε να τελειώνει με τον τραυματισμό του έκτου παίκτη τους.