09/10/2023
Στιφάδο Bulls 23 20 22 19 - 84 -
Paliagoura 29 22 16 14 - 81 -

Στο τέλος κερδίζουν οι Stifado Bulls!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall, για την τέταρτη αγωνιστική της Elite League, οι Στιφάδο Bulls όντας καλύτεροι στις τελευταίες σημαντικές στιγμές της αναμέτρησης νίκησαν τα Paliagoura με σκορ 84-81!

Το ξεκίνημα του αγώνα αποτέλεσε πεμπτουσία του επιθετικού μπάσκετ, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο τελειώσε με το εντυπωσιακό επιμέρους 23-29. Οι πράσινοι βασίστηκαν στους τρεις σωματοφύλακες και τον νταταρνιάν τους που ακούνε στα ονόματα των Κασκάνη, Αβανιδη, Σταφυλά και Καλλογιάννη, οι οποίοι βοήθησαν την ομάδα να βρεί σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, στο πέντε εναντίον πέντε αλλά και έξω απ’ τη γραμμή των 6.75. Στην αντίπερα όχθη, οι Τσεμπελής και Πρόκος αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ των Στιφάδο σ’ αυτό το διάστημα, ενώ τους ακολούθησαν σε απόδοση οι Μάλλης και Καράβασάνης με 4 πόντους έκαστος στο ενεργητικό τους.

Η συνέχεια του παιχνιδιού αποτέλεσε κι αυτή με τη σειρά της διαφήμιση τόσο για το άθλημα, όσο και για την διοργάνωση,. Οι δύο ομάδες κατάφεραν να ξεδιπλώσουν ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων στο παρκέ,χαρίζοντας μας μοναδικής ομορφιάς φάσεις, με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τους «πράσινους»σε θέση οδηγού έχοντας διάφορα οκτώ πόντων με σκορ 43–51.

Ήταν δεδομένο ότι στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χατζή θα ανέβαζε την ένταση στην απόδοση της και θα ασκούσε πίεση στον αντίπαλο, ώστε να πλησιάσει και να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης. Οι Πρόκος και Καραβασάνης ήταν απολαυστικοί, αναλαμβάνοντας το κύριο επιθετικό φορτίο των «ταύρων» στο διάστημα αυτό και καταφέρνοντας παράλληλα να οδηγήσουν την ομάδα τους στην τελευταία στροφή του αγώνα στο μείον δυο με σκορ 65-67. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Αβανίδης συνέχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι, ενώ καθοριστικός για ακόμη μία φορά ήταν ο εντυπωσιακός Καλογιάννης μέσα από το ζωγραφιστό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα Paliagoura με τον Αβανίδη στο πάγκο κατάφεραν να ξεκινήσουν εντυπωσιακά, πέτυχαν πέντε αναπάντητους πόντους και πέρασαν μπροστά με σκορ 65-72! Ο ηγέτης των «πράσινων» επέστρεψε στο παρκέ και ενώ όλοι πίστεψαν ότι θα πραγματοποιήσουν ένα δυνατό φίνις, ώστε να καταφέρουν να κατακτήσουν το «ροζ» φύλο, έγινε ακριβώς το αντίθετο. Τα Paliagoura σταμάτησαν να σκοράρουν, δεν είχαν καθαρό μυαλό στις αποφάσεις τους, με αποτέλεσμα να δώσουν το δικαίωμα σου Στιφάδο να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Και όταν στους «ταύρους» δίνεις το δικαίωμα να μυρίσουν αίμα, εκείνοι δεν το αφήνουν ανεκμετάλλευτο. Οι Bulls με όπλο την άμυνα τους, τον Πρόκο να ηγείται , αλλά και τον Καβασάνη να βρίσκει επιτέλους σκορ έξω από τη γραμμή των 6.75, κατάφεραν να πάρουν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη με σκορ 84-81, αποδεικνύοντας για ακόμη μία φορά το βάρος της φανέλας αλλά και τον χαρακτήρα που διαθέτουν άπαντες στην ομάδα. Betsson MVP ο Δημήτρης Πρόκος με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Ευάγγελος Αβανίδης είχε 30 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι νικητές  είχαν 22/45 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 19/24 βολές, 39 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 22/41 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 7/13 βολές, 32 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 κοψίατα και 8 λάθη!

Stifado Bulls(Χατζής): Πρόκος 25, Μέλλος 9,  Τσελεμπής 9, Καττής 4, Μάλλης 4, Καραβασάνης 21, Ζαχάρος 6, Παρθένης 6!

Paliagoura(Κασκάνης): Αβανίδης 30, Τσόγκας 3, Ρουμελιώτης 8, Κασκάνης 15, Σαραντόπουλος, Καλογιάννης 17, Κωστάκης, Τομαράς, Σταφυλάς 8.

Τι μας άρεσε: Το πλούσιο θέαμα που μας χάρισαν οι δύο ομάδες, αλλά και ο χαρακτήρας που έδειξαν οι νικητές στο τέλος αναμετρήσεις!