31/01/2020
San Antonio Smurfs 7 13 14 19 - 53 -
Άρτεμις 7 21 14 19 - 61 -

Στο τέλος.. κερδίζει η Άρτεμις!

Το αήττητο και παράλληλα την πρώτη θέση διατήρησε η Άρτεμις στο ματς ενάντια στους San Antonio Smurfs, καθώς επικράτησε με 53-61 για την πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου του τέταρτου ομίλου της Development. Η Άρτεμις, αν και ήταν σχεδόν από την αρχή του ματς μπροστά, είδε τους Smurfs να ισοφαρίζουν στα τελευταία λεπτά αλλά όντας ψύχραιμη πήρε τελικά τη νίκη.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βγάλουν κάποιους αυτοματισμούς χωρίς επιτυχία. Σε αυτό το δεκάλεπτο η αστοχία και τα πολλά λάθη ήταν κύρια χαρακτηριστικά! Σκορ πρώτης περιόδου 7-7, με τον Μαρουφίδη από τους Smurfs και τον Διονυσόπουλο από την Άρτεμις να ξεχωρίζουν με τρεις πόντους έκαστος.

Η δεύτερη περίοδος ήταν τελείως διαφορετική από την πρώτη, αφού και οι δύο ομάδες βρήκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Μεγαλύτερη επιτυχία όμως είχαν οι της Άρτεμις που σκόραραν και τρεις τρίποντες βόμβες και βρέθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά,+10 13-23, με 2'48 για το ημίχρονο. Σκορ ημιχρόνου 20-28 για την Άρτεμις, που είχε τον Διονυσόπουλο με πέντε και τον Παπαγεωργίου με τέσσερις πρώτους σκόρερ. Νίκας με πέντε και Ανδριανάκος με τέσσερις καλύτεροι των Smurfs.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις ομάδες να ανταλλάζουν τρίποντα. Ανδριανάκος, Μανδρώνης και Καλαϊτζόγλου για τους San Antonio και Διονυσόπουλος, Μαστορόπουλος για την Άρτεμις πέτυχαν από ένα. Σκορ τρίτης περιόδου 34-42 για την Άρτεμις, που διατηρούσε σχετικά εύκολα το προβάδισμα. Ο Ανδριανάκος με έξι ξεχώρισε με την απόδοση του για τους Smurfs, ο Μαστορόπουλος με πέντε και ο Μπαλαούρας με τέσσερις για την Άρτεμις.

Με δίποντο του Μαντέλου ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος που ανέβασε την διαφορά στους 10 για την Άρτεμις. Οι Smurfs όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με ένα 10-0 σερί ισοφάρισαν 44-44. Η Άρτεμις προσπάθησε να ξεφύγει με πέντε πόντους, αλλά δύο τρίποντα από τους Μπλε” και μια βολή των φιλοξενούμενων έφερε νέα ισοπαλία με 50-50 και 2’48” για το τέλος. Εκεί οι παίκτες της Άρτεμις ήταν πιο ψύχραιμοι και με Μαντέλο και Κωνσταντίνου καθάρισαν την υπόθεση νίκη για την ομάδα τους με 53-61. Φοβερός Ανδριανάκος με οκτώ και από τρεις οι Γκουρογιάννης, Μανδρώνης και Παπαζώης για τους San Antonio Smurfs. Μαντέλος με εφτά και Κωνσταντίνου με άλλους τόσους καλύτεροι της Άρτεμις.

Mvp της αναμέτρησης  ήταν ο Μπαλαούρας με 10 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/4 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος για τους San Antonio Smurfs ο Νίκας με 7 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 2/3 δίποντα και 1/1 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/14 βολές, 13/38 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/25 βολές, 13/35 δίποντα και 7/22 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, είχαν 4 τάπες και έκαναν 19 λάθη.

San Antonio Smurfs (Μποχωρίδης): Νίκας 7 (8ρ), Καλαϊτζόγλου 3 (1), Μαρουφίδης 7, Ανδριανάκος 16 (1τρ 6ρ), Γκουρογιάννης 5 (1τρ 8ρ), Μητσιόπουλος 4, Παπαζώης 5 (1τρ 6ρ), Μανδρώνης 6 (2).

Άρτεμις (Βάγιας): Μπλαούρας 10 (1τρ 5ρ 7ασ 4κλ), Κωνσταντίνου 12, Διονυσόπουλος 11 (3), Μαστορόπουλος 12 (1τρ 6ρ), Βλάχος 1, Βάγιας 1, Παπαγεωργίου 4, Μαντέλος 9 (2τρ 6ρ 3μπ), Κώνστας, Μπλιθικιώτης 1.

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στις ομάδες και η μεστή εμφάνιση του Μπαλαούρα.